PARTNER PORTALU
  • BGK

Wezwanie Jana Pawła II do zaangażowania w politykę wciąż żywe

  • em    2 kwietnia 2015 - 09:32
Wezwanie Jana Pawła II do zaangażowania w politykę wciąż żywe

fot. WooFi / flickr.com

Prawo i obowiązek uczestniczenia w polityce dotyczy wszystkich i każdego – ten cytat z Jana Pawła II przypomina Klub Jagielloński z okazji 10 rocznicy śmierci Papieża.
- Ani oskarżenia o karierowiczostwo, o kult władzy, o egoizm i korupcję, które nierzadko są kierowane pod adresem ludzi wchodzących w skład rządu, parlamentu, klasy panującej czy partii politycznej, ani dość rozpowszechniony pogląd, że polityka musi być terenem moralnego zagrożenia, bynajmniej nie usprawiedliwiają sceptycyzmu i nieobecności chrześcijan w sprawach publicznych – pisał Jan Paweł II w adhortacji Christifeles Laici.

- Ojciec Święty wzywał do politycznej działalności wszystkich chrześcijan. Istotne, że rozumiał politykę w kontrze do partyjniactwa i politykierstwa: jako „różnego rodzaju działalność gospodarcza, społeczna i prawodawcza, która w sposób organiczny służy wzrastaniu wspólnego dobra” – wyjaśnia dr Krzysztof Mazur z Klubu Jagiellońskiego – Chcemy te ważne wezwanie Jana Pawła II przypomnieć, popularyzować i, co najważniejsze, realizować właśnie w codziennej, świeckiej pracy – przekonuje.

– W Klubie prowadzimy działalność edukacyjną skierowaną do młodych ludzi. Duża część odbiorców naszych projektów to szesnasto-, siedemnastolatkowie. Oni 10 lat temu byli małymi dziećmi: pamiętają tylko dziwną, podniosłą atmosferę tamtych dni. Chcemy opowiadać im o Janie Pawle II na poważnie: jako papieżu, jako duchowym przywódcy Polaków, ale też jako o myślicielu, który bronił polityki w jej klasycznym, republikańskim pojmowaniu, polityki, jako rozumnej troski o dobro wspólne – mówi Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego – Przygotowaliśmy plakat z hasłem „Papież Polityk”, który zachęca do zapoznania się z tym dziedzictwem. Utrzymany jest w uliczno-streetartowej stylistyce, bo to dobrze obrazuje swoistą rewolucyjność, polityczną odwagę i oddolny duch, do którego rozbudzenia wzywają słowa Papieża – wyjaśnia Trudnowski.

Dziedzictwo Jana Pawła II jest dziś w polskim życiu publicznym prawie nieobecne. Kilka lat temu wydaliśmy cały numer Pressji, naszego pisma, pod hasłem „Zabiliśmy Proroka”. Duchowe, etyczne i polityczne wezwania Jana Pawła II zostały przykryte symbolami, kremówkami, wizerunkiem sympatycznego dziadka – opowiada Mazur. – Wtedy krytykowaliśmy i staraliśmy się polemizować z głównym nurtem recepcji papieskiego dziedzictwa. Nasze działania: Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu, ogólnopolska i wielonurtowa działalność są próbą wprowadzenia tych słów w życie. Poważnym podejściem do tego dziedzictwa chcemy zarażać innych, trochę od nas młodszych ludzi. – konkluduje prezes Klubu Jagiellońskiego.

W ostatnich tygodniach głośno było o zorganizowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie kampanii „Wybieram Wojtyłę”. – Dziwi nas krytyka tej akcji, bo to oryginalny pomysł na przypominanie dziedzictwa Jana Pawła II. Centrum pokazuje Ojca Świętego w garniturze, by zachęcać do realizacji jego myśli w codziennych, życiowych wyborach. My z kolei chcemy skoncentrować się na tym, by inspirować się Ojcem Świętym w wyborach politycznych, a zwłaszcza wzywamy do decyzji o tym, by polityki nie odrzucać, ale ją zmieniać na lepsze – komentuje Piotr Trudnowski.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Cierpiał na chorobę Parkinsona. Drogę papieża Polaka do świętości uznano za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Beatyfikacji Jana Pawła II dokonał Benedykt XVI 1 maja 2011 r. a kanonizacji - papież Franciszek 27 kwietnia zeszłego roku, w obecności swego emerytowanego poprzednika.

Z badań wynika, że ponad 90 proc Polaków uważa, że pamięć o Janie Pawle II - mimo upływu 10 lat od jego śmierci - jest wciąż żywa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • uczeń, 2015-04-06 12:35:05

    "NIE LĘKAJCIE SIĘ" - J.P.II. Innymi słowy - "nie bądźcie tchórzami - walczcie o swoje dobro. Nie dajcie się zastraszać i wykorzystywać".
  • piotr, 2015-04-02 10:24:42

    A tutaj ciekawa mapa pielgrzymek naszego papieża, ale także Pawła VI, Benedykta i Franciszka mapa-google.pl/pope/