PARTNER PORTALU
  • BGK

Wianki bez koncertu

  • PAP    10 czerwca 2010 - 18:28

Podczas tegorocznych Wianków w Krakowie ze względu na zły stan Bulwarów Wiślanych po powodzi nie będzie plenerowego koncertu. 23 czerwca rozpocznie się natomiast pięciodniowy Jarmark Świętojański.
Pierwotnie planowano, że na Wiankach wystąpią: Kosheen, BrainStorm, Biff, PiN i Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing.

Jak poinformowała w czwartek dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Magdalena Sroka, koncertu nie da się jednak zorganizować ze względów technicznych. Służby odpowiedzialne za utrzymanie Bulwarów Wiślanych oraz za bezpieczeństwo imprez masowych uznały, że niemożliwa jest budowa sceny na Bulwarze Poleskim i wpuszczenie publiczności na bulwar znajdujący się po drugiej stronie Wisły.

- Nie da się wjechać ciężkimi sprzętem i postawić sceny na Bulwarze Poleskim. Bulwar Czerwieński, który jest udostępniony spacerowiczom, też jest naruszony i zgromadzenie tam kilkudziesięciu tysięcy ludzi mogłoby spowodować obsunięcie gruntu, dlatego nie ma zgody na imprezę masową - powiedziała Sroka.

Dodała, że zaproszone zespoły podeszły do odwołania koncertu ze zrozumieniem i nie żądają finansowej rekompensaty. Dyrektorka KBF zapowiedziała, że być może uda się zorganizować koncert Kosheen w sylwestra, a Biff, PiN oraz Maciej Maleńczuk z zespołem mają wystąpić podczas przyszłorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na razie nie znaleziono jedynie terminu dla BrainStorm, choć zespół deklaruje, że chętnie zagra w Krakowie.

Zamiast plenerowego koncertu na Bulwarze Czerwieńskim od 23 do 27 czerwca odbywać się będzie Jarmark Świętojański, z udziałem rzemieślników z całego kraju.

Pod Wawelem stanie ok. 40 kramów: z jadłem, biżuterią, dawnymi strojami, bronią, sprzętami codziennego użytku i zabawkami. Cyrulicy zaprezentują dawne medykamenty i opowiedzą, jak oczyszczano rany i wyrywano zęby. Będzie też można nauczyć się m.in. filcowania wełny, lania świec z wosku, kręcenia powrozów.

Dla dzieci przygotowano zabawy, konkursy i warsztaty np. pieczenia podpłomyków, fechtunku, haftowania czy pisania gęsim piórem. - Do Krakowa przyjedzie około 100 najlepszych rekonstruktorów rzemiosła historycznego z całej Polski - zapowiedziała Róża Wollny, współautorka programu jarmarku.

Motywem przewodnim jarmarku będzie kuchnia oraz zioła. Będzie można skosztować potraw z kuchni wczesnych Słowian oraz średniowiecznych specjałów, a także spróbować warzonego piwa.

23 czerwca wystawione zostanie widowisko "Noc Kupały" przypominające tradycje dawnych Słowian. Odbędzie się też konkurs wianków, a dla ułatwienia ich plecenia będą specjalne stanowiska z kwiatami i ziołami.

Organizacja jarmarku ma kosztować ok. 1 mln zł, jak zapowiada KBF, będzie się on odbywał co roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.