PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiatr i śnieżyce w Polsce: Brak prądu, połamane drzewa i zerwane dachy

  • PAP/AT    12 grudnia 2017 - 09:35
Wiatr i śnieżyce w Polsce: Brak prądu, połamane drzewa i zerwane dachy
Z dróg i szlaków kolejowych strażacy usuwali drzewa i konary połamane w efekcie silnego wiatru, a także pod ciężarem mokrego śniegu (fot.shutterstock)

W związku z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych strażacy interweniowali od niedzieli (10 grudnia) ponad 1100 razy. Rannych zostało sześć osób - poinformował rzecznik PSP st. bryg. Paweł Frątczak. Prądu nie ma 50 tys. odbiorców.
Od niedzieli Staż Pożarna interweniowała ponad 1100 razy, z czego 800 razy w ciągu ostatniej doby. 983 razy strażacy usuwali skutki silnego wiatru, a 124 razy szkody spowodowane intensywnymi opadami śniegu. Najwięcej takich zdarzeń odnotowano w województwach: śląskim (ponad 300), małopolskim (270) i podkarpackim (210).

Z dróg i szlaków kolejowych strażacy usuwali drzewa i konary połamane w efekcie silnego wiatru, a także pod ciężarem mokrego śniegu. Wiatr zerwał całkowicie 16 dachów na budynkach gospodarczych i mieszkalnych, a ponad 230 uszkodził.

Zgodnie z danymi Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w całym kraju rano prądu nie miało 50 tys. odbiorców, w tym 21 tys. w Małopolsce, 17 tys. na Śląsku i 8 tys. na Podkarpaciu.

Frątczak podał, że dotychczas rannych zostało sześć osób. Jedna z osób została poszkodowana w niedzielę w miejscowości Nowosielce (Podkarpackie), gdzie na samochód przewróciło się drzewo. Do podobnego wypadku doszło w poniedziałek w miejscowości Bujaków (powiat bielski) - drzewo spadło na samochód, którym podróżowała rodzina; pięć osób trafiło do szpitala z niegroźnymi obrażeniami.

"W dalszym ciągu będzie silnie wiało w regionach podgórskich do 115 km/godz., wysoko w Tatrach i Bieszczadach nawet do 160 km/godz., po południu wiatr będzie słabł na sile. W nocy z wtorku na środę w województwach małopolskim i podkarpackim będą występować intensywne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Obecnie obowiązują ostrzeżenia III stopnia, jeśli chodzi o silny wiatr dla całego Beskidu (...) i Bieszczad. W regionie małopolskim jest II stopień ostrzeżenia przed silnym wiatrem" - powiedział Frątczak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.