PARTNER PORTALU
 • BGK

Wicemarszałek Tyszka pyta Gronkiewicz-Waltz o bezpieczeństwo Warszawy

 • bad/PAP    26 sierpnia 2017 - 09:27
Wicemarszałek Tyszka pyta Gronkiewicz-Waltz o bezpieczeństwo Warszawy
Jeśli Warszawa nie jest odpowiednio zabezpieczona to oznacza, że łatwo o atak terrorystyczny – powiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. fot. pixabay

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) złożył oficjalne pismo do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, w którym pyta o bezpieczeństwo w stolicy. Jeśli Warszawa nie jest odpowiednio zabezpieczona to oznacza, że łatwo o atak terrorystyczny – powiedział Tyszka.
W piśmie do prezydent Gronkiewicz-Waltz, wicemarszałek Tyszka przypomina o serii ataków terrorystycznych z wykorzystaniem pojazdów mechanicznych, jakie miały miejsce w europejskich miastach w ostatnich kilkunastu miesiącach.

Jak zauważył, w opublikowanym na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Planie Zarządzania Kryzysowego M. St. Warszawy, w katalogu możliwych zagrożeń terrorystycznych "brak jest zagrożenia związanego z użyciem pojazdu mechanicznego do przeprowadzenia ataku terrorystycznego".

Czytaj też: Do ataku, takiego jak w Londynie czy Paryżu, dojdzie także w Polsce

- W ostatnich miesiącach przez Europę przetoczyła się fala zamachów z użyciem samochodu lub furgonetki, a tymczasem w oficjalnych dokumentach warszawskiego ratusza dotyczących bezpieczeństwa to zagrożenie nie jest nawet zidentyfikowane - podkreśla w rozmowie Tyszka

W piśmie do prezydent stolicy przypomniał, że zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym z 26 kwietnia 2007 r. obowiązek opracowania i aktualizacji Planu Zarządzania Kryzysowego Warszawy należy do prezydenta stolicy.

Pyta również, czy w ramach monitorowania potencjalnych zagrożeń, zagrożenie z użyciem pojazdu mechanicznego jest identyfikowane oraz na ile szacowane jest prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zdarzenia i czy planowane jest przeprowadzenie ćwiczeń na wypadek wystąpienia takiego ataku.

- Czy m. st. Warszawa współpracuje lub planuje współpracować z władzami miast innych krajów europejskich dotkniętych lub zagrożonych zjawiskiem terroryzmu w celu wypracowania rozwiązań w sposób skuteczny mogących przeciwdziałać terroryzmowi? - pyta wicemarszałek Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Tyszka powiedział, że posłowie Kukiz 15' chcieliby wiedzieć, "co można zrobić, aby podnieść poziom bezpieczeństwa w obliczu coraz bardziej brutalnych metod działania terrorystów".

Od początku 2017 roku miały miejsce cztery zamachy z użyciem pojazdów mechanicznych: w Sztokholmie, Barcelonie, oraz dwa w Londynie. Jak wskazują eksperci ds. bezpieczeństwa, "użycie pojazdu mechanicznego (bez ładunków wybuchowych) do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego jest stosunkowo łatwe i trudne do wykrycia" - napisano w dokumencie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (7)

 • witekZZ, 2017-08-26 15:43:38

  Na razie teoretycznie bezpiecznie jest bo terroryści po prostu Polską nie interesują się na razie i ich tu nie ma a dalej zobaczmy, ale mimo wszystko wierzę że gdyby owe zagorżenie się pojawiło pani HGW będzie stała na posterunku i podejmie odpowiednie kroki w tej sprawie
 • mieszkańcy, 2017-08-26 15:10:48

  Do advenced69: HGW powinna poddać się do dymisji
 • ona, 2017-08-26 15:08:43

  Do Jaroo: Ta kobieta powinna poddać się do dymisji