PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiceszef MSWiA zapewnia, że Regionalny System Ostrzegania działa sprawnie

  • PAP/MIW    21 lipca 2016 - 13:42
Wiceszef MSWiA zapewnia, że Regionalny System Ostrzegania działa sprawnie

RSO działa od 1 stycznia 2015 roku. (fot. mat. MSWiA)

• Regionalny System Ostrzegania działa sprawnie i będzie rozwijany - zapewnia wiceminister administracji i spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński.
• Zastrzeżenia co do funkcjonowania systemu miała opozycja.
• Poseł Andrzej Halicki twierdził, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy w części województw  nie było umieszczanych powiadomień w RSO.
Zieliński odpowiadał 21 lipca w Sejmie na pytania Andrzeja Halickiego (PO) dotyczące publikacji ostrzeżeń przez Regionalny System Ostrzegania. Pytał on m.in. o funkcjonowanie RSO w kontekście nawałnic, które przeszły przez Polskę w czerwcu i lipcu. Według niego, w ciągu ostatnich kilku miesięcy w części województw (m.in. pomorskim, lubuskim, opolskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim) nie było umieszczanych powiadomień w RSO.

Wcześniej w pytaniu złożonym na piśmie Halicki podał, że ostatnie powiadomienia w RSO w województwie łódzkim są ze stycznia.

- Chciałbym uspokoić (...) Regionalny System Ostrzegania działa i działał pod koniec czerwca. Jego funkcjonowanie nie zakończyło się wraz ze zmianą władzy, wręcz przeciwnie - projekt ten uważamy za bardzo potrzebny, bardzo funkcjonalny. Jest on rozwijany i będzie rozwijany, jest prowadzony merytorycznie przez MSWiA i wojewodów - zapewnił Zieliński. Przypomniał, że system jest zasilany informacjami na poziomie wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego, tak by był jak najbliżej obywatela.

Czytaj też: Halicki: Regionalny System Ostrzegania jest unikatowy w skali Europy

Wiceminister przypomniał, że RSO jest obecnie dostępny w kanałach TVP w naziemnej telewizji cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3, czyli na TVP1, TVP2, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka za pomocą telegazety, na pasku informacyjnym oraz w telewizji hybrydowej HbbTV (cyfrowej połączonej z Internetem - PAP). RSO adresowany jest też do użytkowników smartfonów w trzech najbardziej rozpowszechnionych aplikacjach mobilnych.

- Wbrew informacji, którą pan poseł, którą przed chwilą pan poseł przywołał (...) RSO działa sprawnie w całym kraju. W sposób zróżnicowany jest wykorzystywany - to prawda, ale działa, i w naszej ocenie działa sprawnie, w tym na terenie województwa łódzkiego - zaznaczył Zieliński.

Z przytoczonych przez Zielińskiego danych wynika, że w pierwszym półroczu tego roku w województwie łódzkim wygenerowano łącznie ponad 64 tys. informacji o stanach wód, a także 127 powiadomień i dwa ostrzeżenia alarmowe.

Czytaj też: Regionalny System Ostrzegania: jak działają sms-y

W tym samym czasie w całym kraju w ramach RSO wygenerowano 6459 powiadomień, 1309 ostrzeżeń i osiem ostrzeżeń alarmowych. Do końca czerwca aplikację mobilną RSO pobrano ponad 5 tys. razy. Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły głównie ostrzeżeń meteorologicznych, stanów hydrologicznych, informacji drogowych oraz innych ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Jak zaznaczył Zieliński wzrasta świadomość społeczna istnienia i znaczenia tego systemu, "choć promocji nigdy dość, tak by jak najwięcej obywateli z niego korzystało". 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.