PARTNER PORTALU
  • BGK

Wichury nad Polską: 238 tysięcy odbiorców bez prądu, 2400 interwencji strażaków

  • Polskie Radio    11 stycznia 2015 - 20:50
Wichury nad Polską: 238 tysięcy odbiorców bez prądu, 2400 interwencji strażaków

Działania strażaków polegały głównie na usuwaniu tysięcy powalonych i połamanych drzew.

Polska zmaga się ze skutkami silnie wiejącego wiatru. Bez prądu pozostaje 238 tysięcy odbiorców, głównie w województwach północnych. Dziś do 13:00 strażacy interweniowali prawie 2400 razy.
Rannych zostało 12 osób, w tym 2 strażaków - powiedział IAR starszy brygadier Paweł Frątczak, rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Wichura zerwała ponad 300 dachów, w tym 250 na budynkach mieszkalnych. Paweł Frątczak dodał, że strażacy najczęściej interweniowali w województwach północnych.

Czytaj też: Tysiące gospodarstw domowych bez prądu z powodu silnego wiatru

Najwięcej działań odnotowano na terenie województw: pomorskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Działania strażaków polegały głównie na usuwaniu tysięcy powalonych i połamanych drzew, które tarasowały wiele dróg i ulic. Służby zabezpieczały również elementy konstrukcyjne budynków i wolnostojące reklamy.

Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa poinformowała, że bez prądu pozostaje prawie ćwierć miliona odbiorców, choć sytuacja ulega poprawie. Najgorzej jest na Pomorzu, gdzie energii elektrycznej nie ma 96 tysięcy gospodarstw domowych. W województwie zachodniopomorskim prądu nie ma 38, a w wielkopolskim 16 tysięcy odbiorców.

Czytaj też: Wiatr nie słabnie, strażacy interweniowali 350 razy

Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak zaznacza, że prognozy nie są optymistyczne. Na dzisiejszy wieczór i jutrzejszy poranek synoptycy przewidują, że wiatr nie ucichnie. W paśmie województw północnych wiatr wieje z prędkością sięgającą w porywach 100 kilometrów na godzinę. Na pozostałym obszarze porywy do 80 kilometrów na godzinę. Jak informuje IMGW, najsilniej będzie wiało wysoko w górach. Na Kasprowym Wierchu prędkość wiatru przekroczy 120 kilometrów na godzinę.

Służby na bieżąco monitorują sytuację. Po południu w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyła się wideokonferencja ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego, szefa RCB generała Janusza Skulicha i Marianny Sasin z IMGW.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.