PARTNER PORTALU
  • BGK

Wichury nie słabną. W tych województwach może być niebezpiecznie

  • PAP    31 marca 2015 - 11:27
Wichury nie słabną. W tych województwach może być niebezpiecznie
flickr.com

Na terenach województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego oraz łódzkiego obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne 2. stopnia, dotyczące możliwości wystąpienia silnego wiatru.
Ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązują do 1 kwietnia br. do godz. 18.00.

Ponadto Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał:

- 1 ostrzeżenie hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wzrostu stanów wody w województwie dolnośląskim (na rzece Witce). Obowiązuje do godz. 15.00 dnia 31 marca br.;

- 7 ostrzeżeń meteorologicznych 1. stopnia dotyczących możliwości wystąpienia silnego wiatru w województwach: mazowieckim, świętokrzyskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim oraz strefie brzegowej - części zachodniej. One również obowiązują do godz. 18.00, 1 kwietnia br.

Ostrzeżenia zostały umieszczone w Regionalnym Systemie Ostrzegania.

Od wczoraj w związku z silnym wiatrem w województwach: śląskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim miały miejsce awarie energetyczne, w których w szczytowym momencie bez prądu było około 3850 odbiorców. Wszystkie awarie zostały usunięte (stan na godz. 8.00). Wichury uszkodziły około 25 budynków - najwięcej w woj. podkarpackim (12 dachów) oraz 34 pojazdy (w tym 31 w woj. dolnośląskim). Nikt nie został poszkodowany.

W województwie dolnośląskim, we Wrocławiu na terenie budowy Hotelu Hilton silne porywy wiatru spowodowały zawalenie się ściany na zamknięty budynek magazynowy Poczty Polskiej. Na terenie województwa łącznie uszkodzonych zostało 31 samochodów (najwięcej we Wrocławiu - 24).

W województwie pomorskim, w miejscowości Osice (gm. Suchy Dąb) silny wiatr spowodował zawalenie się ściany w domu zamieszkanym przez 4 rodziny. Ewakuowano 4 osoby. W województwie podkarpackim, w powiatach: krośnieńskim, brzozowskim, rzeszowskim, dębickim i lubaczowskim - uszkodzonych zostało około 12 dachów budynków. W miejscowości Brzozów (pow. brzozowski) wiatr zerwał 1200 mkw poszycia dachowego hali Spółdzielni Transportu Wiejskiego.

W województwie opolskim, oprócz uszkodzeń dwóch dachów, wystąpiły utrudnienia komunikacyjne na drogach lokalnych i wojewódzkich (DW-458 w Lewinie Brzeskim, DW-409 w Łowkowicach).

Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że dziś (31 marca br.) będzie zachmurzenie duże oraz przemieszczający się z zachodu na wschód deszcz ze śniegiem. W rejonach podgórskich i Sudetach opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. W Karpatach - opady śniegu. Po południu i wieczorem na zachodzie możliwe burze. Wiatr umiarkowany, porywisty (do 40 km/h), a na wybrzeżu zachodnim bardzo silny - do 55 km/h. Porywy wiatru od 60 km/h, 65 km/h na wybrzeżu wschodnim i północnym wschodzie do 80 km/h, 90 km/h na pozostałym obszarze, a wieczorem na zachodzie do 100 km/h. IMGW prognozuje, że wysoko w Karpatach i Sudetach porywy wiatru osiągną prędkość do 120 km/h. W nocy porywy wiatru - od 65 km/h na północnym wschodzie do 100 km/h na zachodzie i południowym zachodzie oraz do 140 km/h w Sudetach i Tatrach. Po północy od zachodu nastąpi stopniowe słabnięcie wiatru.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.