PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiecej pasażerów w Balicach

  • PAP    12 stycznia 2011 - 14:29

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice obsłużył w zeszłym roku blisko 2, 9 mln pasażerów, czyli o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Na ten rok władze lotniska przedstawiają prognozę 2-proc. wzrostu liczby podróżnych.
- Kolejny rok pokazaliśmy zrównoważony rozwój i to pomimo niesprzyjających zdarzeń losowych, takich jak wiosenny wybuch wulkanu Eyjafjallajokull na Islandii, przez który straciliśmy około 60 tys. pasażerów - poinformował w środę dziennikarzy prezes krakowskiego lotniska Jan Pamuła.

Jak podkreślił, zeszły rok był rekordowy dla lotniska pod względem ilości nowych połączeń otwieranych przez linie lotnicze. Przybyło ich 15, z czego najwięcej uruchomił największy europejski tani przewoźnik, irlandzki Ryanair.

W tym roku władze portu ostrożnie prognozują 2-proc. wzrost liczby obsłużonych pasażerów. Na wiosnę pojawią się nowe połączenia do Kijowa (AeroSvit), na Sardynię (Ryanair) i do Newcastle (Jet2). LOT zapowiada przywrócenie lotów do Aten i Rzymu, a Germanwings do Stuttgartu. Władze lotniska prowadzą też rozmowy z przewoźnikami w sprawie połączeń m.in. do Moskwy, Lwowa, Chicago i Hamilton w Kanadzie. Lotnisko liczy również na uruchomienie przez LOT bezpośrednich połączeń między polskimi miastami.

Prezes zapowiedział, że w tym roku realizowane będą kluczowe inwestycje, które mają uczynić z Krakowa "średniej wielkości eleganckie lotnisko europejskie". Najważniejsza z nich, czyli budowa nowego terminalu międzynarodowego o przepustowości 8,5 mln pasażerów rocznie, powinna się zakończyć w latach 2013-2014.

Wcześniej ma powstać czterogwiazdkowy hotelu w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska oraz nowy dworzec kolejowy połączony z terminalem i parkingiem wielopoziomowym. Dokończona zostanie też przebudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego.

W sumie na rozbudowę terminalu pasażerskiego, infrastruktury lotniskowej oraz budowę nowego układu komunikacyjnego planuje się wydać w ciągu najbliższych lat ponad 745 mln zł netto, z czego ponad 200 mln zł ma pochodzić z funduszy unijnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.