PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej pieniędzy na remonty zabytków w Łodzi

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza/Łódź    15 września 2010 - 06:40

Pięć milionów złotych z kasy miasta i ponad milion z budżetu państwa – tyle pieniędzy na dofinansowanie remontów dostali właściciele zabytków w regionie.
Żeby dostać od magistratu pieniądze na odnowę nieruchomości, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze, o dofinansowanie remontu mogą wnioskować tylko właściciele zabytków wpisanych do rejestru. Po drugie, trzeba zaprosić do złożenia ofert minimum trzech wykonawców i wybrać najkorzystniejszą – pisze „Gazeta Wyborcza Łódź”.

Osoby oraz instytucje, które dostały w tym roku pieniądze, musiały spełnić tylko pierwszy z warunków. Drugi zacznie obowiązywać dopiero przy przyznawaniu przyszłorocznych dotacji, bo radni niedawno zmienili regulamin ich udzielania. Tegorocznych beneficjentów nie ogranicza również zamknięta lista prac, które można sfinansować za miejskie pieniądze.

Najwięcej, bo prawie 900 tys. zł, trafiło do Fundacji na rzecz Ratowania Kaplicy Karola Schieblera. Dzięki dofinansowaniu widać już pierwsze efekty remontu jednej z najwspanialszych w kraju budowli neogotyckich. Radni przeznaczyli na remont kaplicy tak dużą kwotę drugi rok z rzędu. W 2009 r. zobowiązali się do przekazywania pieniędzy co 12 miesięcy, żeby uratować jeden z najcenniejszych łódzkich zabytków na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej.

800 tys. zł dostała Komenda Chorągwi Łódzkiej ZHP na remont willi Zygmunta Richtera przy ul. Stefanowskiego 19. Modernistyczny, piętrowy budynek jest najstarszą willą, jaka zachowała się po rodzinie łódzkich fabrykantów (przełom 1895 r.). Wysokość miejskiej dotacji ma związek z rocznicą stulecia chorągwi.

Tradycyjnie dofinansowania do remontów dostały łódzkie parafie. Najwięcej przypadło ojcom jezuitom na kontynuowanie prac w kościele przy ul. Sienkiewicza 60 – prawie 650 tys. zł. A 300 tys. zł trafiło do franciszkanów na remont kościoła przy ul. Okólnej 185.

W tym roku pieniędzy na odnowę zabytków jest o milion złotych więcej, niż planowały odwołane w styczniowym referendum władze miasta. Radni zdecydowali, że należy przeznaczać na remonty więcej pieniędzy i zapisali na ten cel w budżecie miasta pięć milionów złotych.

Więcej dał również wojewódzki urząd ochrony zabytków. W zeszłym roku na dofinansowanie prac konserwatorskich w całym województwie miał tylko 622 tys. zł. Teraz prawie dwa razy więcej, a wielkość kwoty zależy od tego, jak zagłosują posłowie – podaje „Gazeta Wyborcza Łódź”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.