PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiekowe muzeum świętuje jubileusz

  • PAP    21 listopada 2012 - 19:10
Wiekowe muzeum świętuje jubileusz

Muzeum w Koszalinie obchodzi jubileusz stulecia istnienia. W środę z tej okazji odbyło się okolicznościowe spotkanie i wernisaż wystawy "Pradzieje Pomorza".
W czwartek rozpocznie się dwudniowa konferencja naukowa "Małe miasta Polski północnej w świetle źródeł archeologicznych".

Dyrektor koszalińskiego muzeum Jerzy Kalicki przedstawiając historię placówki powiedział w środę, iż zdarza się jeszcze "pogląd, że Koszalin to jest właściwie 1945 rok i od tego czasu liczy się polskie miasto".

"I to jest prawda. Nie możemy jednak zakrywać tego wszystkiego, co było do 1945 roku, bo było by to wielką nierzetelnością. Słusznie zrobiliśmy dziesięć lat temu, że nawiązaliśmy do początków tego muzeum (placówka obchodziła wówczas 90.rocznicę powstania - PAP), bo łączy nas wspólna idea nowoczesnego muzealnictwa, które powstało na początku XIX stulecia" - mówił Kalicki.

Próby utworzenia w Koszalinie muzeum podejmowano od końca XIX w. Za datę powstania placówki przyjmuje rok 1912 r., w którym to działające od dwóch lat w niemieckim wówczas mieście Towarzystwo Krzewienia Wiedzy i Ochrony Dziedzictwa Regionalnego zorganizowało pierwszą wystawę pamiątek starożytności. Ekspozycja była prezentowana w holu nieistniejącego już dziś ratusza.

Muzeum na początku miało kłopoty lokalowe. Dopiero w 1914 r. doczekało się stałej siedziby, którą były pomieszczenia w Domu Miejskim przy obecnej ul. Szpitalnej(dziś jest tam Poliklinika). Pierwszą stałą wystawę zorganizowano tam w 1919 r.

Dziesięć lat później przeniosło się do willi przy obecnej ul. Piłsudskiego, odkupionej dwa lata wcześniej przez miasto od prywatnej osoby. Znajdowało się tam do 1945 r.

W grudniu 1946 r. w polskim już Koszalinie, powołano pierwszego powojennego kustosza muzeum Jakuba Rokickiego, który zabezpieczył niemieckie zbiory. Inauguracyjną wystawę w willi przy ul. Piłsudskiego otwarto w 1947 r.

Na początku lat 50. - jak mówił w środę Kalicki - kolejny dyrektor muzeum wydał zarządzenie, że w dni deszczowe nie będzie się wpuszczać na wystawę zwiedzających z powodu wnoszenia przez nich błota do budynku. Problem rozwiązał magistrat kupując specjalne kapcie.

W 1965 r. koszalińskie muzeum przekształcono w Oddział Archeologiczny Muzeum Pomorza Środkowego z dyrekcją w Słupsku. Cztery lata później role się odwróciły: dyrekcja znalazła się w Koszalinie, a Słupsk stał się muzealnym oddziałem.

W 1972 r. koszalińska placówka stała się samodzielnym Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Na cele wystawowe przekazano jej zabytkową kamieniczkę w centrum miasta przy ul. Bogusława II. Cztery lata później utworzono w Koszalinie Muzeum Okręgowe. W 1982 r. placówce przekazano młyn i kamienicę młynarza, które z czasem zostały stałą siedzibą muzeum. Placówka przestała korzystać z kamieniczki w centrum miasta.

Od 1 stycznia 1999 r. muzeum polega Urzędowi Miejskiemu. Od roku 2000 nosi nazwę Muzeum w Koszalinie. Placówka wykonała od tego czasu szereg inwestycji, wnosząc od podstaw trzy nowe budynki i remontując kamienicę młynarza, tworząc w ten sposób muzealny kompleks przy ul. Młyńskiej. W 2005 r. muzeum przestało korzystać z budynku przy ul. Piłsudskiego. 30 grudnia 2009 r. Muzeum w Koszalinie zostało wpisane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego do Państwowego Rejestru Muzeów.

Muzeum w Koszalinie posiada zbiory archeologiczne - głównie zabytki z terenu Pomorza, od neolitu po średniowiecze, historyczne - dokumentujące dzieje Koszalina i okolic od czasów najdawniejszych po współczesność, numizmaty, medale, zbiór ekslibrisów polskich i obcych, meble, wyroby rzemiosła artystycznego, sztuki - malarstwo dawne i współczesne, etnograficzne - zabytki rzemiosła, kultury i sztuki ludowej Pomorza.

Muzeum ma obecnie osiem wystaw stałych. W latach 1997 - 2011 zorganizowało 446 wystaw czasowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.