Większa siedziba toruńskiego muzeum

Odnowione i powiększone wnętrza Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika otwarto w sobotę w Toruniu. Z tej okazji przygotowano nową ekspozycję pamiątek z podróży patrona placówki i jego towarzyszki wypraw – Elżbiety Dzikowskiej.
Większa siedziba toruńskiego muzeum

Niewielka powierzchnia dotychczasowej, stałej wystawy muzeum od dłuższego czasu była niewystarczająca na cele wystawiennicze. Placówka otrzymała więc do dyspozycji sąsiednią kamienicę przy ulicy Franciszkańskiej 9, a odnowione i powiększone wnętrza muzeum w sobotę po raz pierwszy pokazano zwiedzającym.

„Nowa stała ekspozycja składa się z szeregu wystaw prezentujących dorobek podróżniczy Tony'ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej, ich pasję podróżowania i zasługi kolekcjonerskie, historię polskiego i światowego podróżnictwa i odkrywania świata, wybrane kolekcje polskich podróżników i badaczy, obrazy niemal z całego świata, uchwycone na zdjęciach i w filmach.

Muzeum Podróżników zaprasza wszystkich zwiedzających do wspólnej podróży po niezwykłych krainach, kolorach i tradycjach, wrażeniach i impresjach, które przybliżają nam bogactwo i zróżnicowanie otaczającego nas świata i celów naszych podróży" - podkreśliła Magdalena Nierzwicka, kierowniczka Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika zostało otwarte w 2003 roku, w zabytkowym spichrzu przy ul. Franciszkańskiej 11 i działa jako oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu. Historia jego powstania związana jest z pasją podróżowania pary znanych polskich globtroterów - Elżbiety Dzikowskiej i Tony'ego Halika, którzy przez lata wspólnych wypraw zgromadzili ogromny zbiór eksponatów z wielu krajów świata.

„Wśród nich znalazły się przedmioty związane z życiem codziennym i obrzędowym ludów rozmaitych kręgów kulturowych: stroje, torby, nakrycia głowy, broń, ozdoby, obiekty rytualne, wyroby sztuki ludowej i pamiątkarskiej, instrumenty muzyczne, skóry zwierząt i ceramika prekolumbijska. Elżbieta Dzikowska po śmierci Tony'ego Halika kolekcję tę przekazała miastu urodzin swego męża - Toruniowi, stając się zarazem wielką orędowniczką stworzenia pierwszego w kraju i jedynego Muzeum Podróżników" - dodała Nierzwicka.

Muzeum popularyzuje wiedzę o patronie i osiągnięciach podróżniczych Tony'ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej, przygotowuje wystawy i przedsięwzięcia edukacyjne, poświęcone historii podróżnictwa i różnym aspektom poznawania świata. Stałym elementem działalności tej placówki muzealnej są spotkania z polskimi globtroterami, promocje tematycznych publikacji i lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży.

W ciągu pierwszych dziesięciu lat działalności muzeum zorganizowało blisko 50 wystaw czasowych, kilkadziesiąt spotkań z podróżnikami i kilka festiwali podróżniczych. Kolekcja muzealna, dzięki staraniom Elżbiety Dzikowskiej, stale jest uzupełniana o nowe eksponaty z jej podróży oraz o dary innych podróżników i dziś w zbiorach muzeum znajduje się ponad 1700 obiektów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE