PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielcy ludzie na medalach w ratuszu

  • PAP    27 stycznia 2012 - 18:58
Wielcy ludzie na medalach w ratuszu

Medale ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu można od piątku oglądać w toruńskim Ratuszu Staromiejskim. Ekspozycja "Świat nauki i kultury na medalach" obejmuje 190 najcenniejszych obiektów.
- Cały zbiór medali Muzeum Okręgowego w Toruniu liczy około 3 tys. sztuk. Wiele z nich przedstawia wybitne postaci ze świata nauki i kultury, ludzi, którzy wnieśli i nadal wnoszą olbrzymi wkład w kształtowanie poziomu wiedzy, duchowości i estetyki wielu pokoleń - wyjaśniła Zofia Smolińska z Muzeum Okręgowego w Toruniu (zabierz głos/oceń prezydenta).

Jak zaznaczyła, medale z podobiznami sławnych osób wykonane były jeszcze za ich życia jako wyraz hołdu i uznania dla zasług lub po śmierci jako wyraz trwałej pamięci (tzw. medale rocznicowe).

Ekspozycję można od piątku zwiedzać w pomieszczeniach Małej Galerii Ratusza Staromiejskiego. W tzw. Gabinecie Uczonego eksponowane są portrety medalierskie przedstawicieli medycyny, etnografii oraz nauk ścisłych: matematycznych i przyrodniczych.

W metalu uwieczniono wizerunki astronomów, chemików, fizyków, matematyków, biologów i botaników, m.in. Samuela Thomasa Soemmerringa, Ludwika Rydygiera, Oskara Kolberga, Mikołaja Kopernika, Jana Heweliusza, Marii Skłodowskiej-Curie, Alberta Einsteina, Mariana Smoluchowskiego i Michała Szuberta.

W sąsiednim pomieszczeniu, tzw. Salonie Literacko-Artystycznym, prezentowane są medale z wizerunkami mecenasów sztuki, kolekcjonerów, malarzy, grafików i rzeźbiarzy, konserwatorów i historyków sztuki, przedstawicieli teatru i muzyki, literatów, publicystów i poetów oraz archeologów, architektów, pedagogów, historyków, numizmatyków, prawników, filozofów i teologów.

Wśród nich zobaczyć będzie można podobizny m.in. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Michała Anioła, Leonarda Torwirta, Jana Sebastiana Bacha, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Leśmiana, Kazimierza Michałowskiego, Pawła Fontany, Wiktora Ambroziewicza, Jana Długosza, Artura Schopenhauera i Jana Łaskiego.

Medale prezentowane na wystawie wykonane zostały zarówno przez wybitnych artystów polskich i zagranicznych, jak i anonimowych twórców. Najstarsze eksponaty pochodzą z 2 poł. XVI wieku. Wykonane są z różnych materiałów (metale, glinka) oraz w różnych technikach (bite, lane i wypalane).

Uzupełnieniem wystawy są obrazy, grafiki, rzeźby oraz pocztówki z wizerunkami postaci przedstawionych na medalach. Dodatkowo każdą prezentowaną na wystawie postać opatrzono krótką notką biograficzną.

Wystawa będzie czynna do 25 marca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.