PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkanoc: Policja apeluje o ostrożność w święta

  • PAP/AT    14 kwietnia 2017 - 09:28
Wielkanoc: Policja apeluje o ostrożność w święta
Policja apeluje o zachowanie bezpieczeństwa w Wielkanoc. (fot.policja.pl)

Okres przedświąteczny i świąteczny to wzmożony ruch w sklepach, centrach handlowych i w środkach komunikacji publicznej. Dlatego policjanci apelują o ostrożność.
• W okresie świątecznym, kiedy zaaferowani jesteśmy przygotowaniami do Wielkanocy zachowajmy podstawowe zasady bezpieczeństwa w centrach handlowych, w czasie podróży, czy pozostawiając puste mieszkania - apelują policjanci.

• Od piątku (14 kwietnia) na drogach w całym kraju będzie więcej policjantów.

• Policjanci podkreślają również, że wielkanocny poniedziałek, który w Polsce określany jest "lanym poniedziałkiem", powinien odbywać się z poszanowaniem prawa.

• Oblanie kogoś wodą może być odebrane jako naruszenie nietykalności cielesnej.

Okres przedświąteczny i świąteczny to wzmożony ruch w sklepach, centrach handlowych i w środkach komunikacji publicznej. Tłok i przedświąteczne rozkojarzenie często wykorzystują kieszonkowcy. Dlatego policjanci apelują, aby nie przechowywać dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Szczególną uwagę należy zwrócić na podręczne torby i nie pozostawiać ich bez opieki. Policjanci radzą także, aby panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi ich wyrwanie lub odcięcie paska.

"Pamiętajmy, że złodzieje kieszonkowi najczęściej pracują w grupie, tworzą tzw. sztuczny tłok, aby móc łatwiej wejść w posiadanie naszych rzeczy. Zanim dojdzie do kradzieży, złodzieje robią rozpoznanie. Przyglądają się osobom przy bankomatach, kasach lub innych miejscach, gdzie sięgamy po portfel, dlatego wiedzą, ile gotówki ma potencjalna ofiara oraz gdzie ją przechowuje" - przestrzegają policjanci.

Czytaj też: Jak ograniczyć liczbę wypadków w transporcie zbiorowym?

Radzą, aby przy wybieraniu pieniędzy z bankomatu zasłonić drugą ręką wpisywany PIN i korzystać z bankomatów, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu. Większą gotówkę lepiej pobierać w towarzystwie zaufanej osoby, a dużej sumy pieniędzy nie należy trzymać w jednym miejscu, lepiej ją podzielić.

Policjanci przypominają także, aby parkując samochód przed sklepem, wybierać oświetlone miejsca, korzystać z parkingów strzeżonych. Nie należy pozostawiać w samochodzie w widocznym miejscu cennych i atrakcyjnych przedmiotów.

W okresie świątecznym celem złodziei stają się także puste mieszkania. Planując wyjazd na święta, warto swoje mieszkanie pozostawić pod okiem sąsiada. Przy wychodzeniu z domu należy zamknąć wszystkie okna i drzwi, bo - jak przypominają policjanci - ok. dwie trzecie włamywaczy dostaje się do mieszkań przez okno. Policjanci ostrzegają też, aby nie zostawiać kluczy w tzw. "dobrych schowkach" (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) - złodzieje zazwyczaj znają te miejsca.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.