PARTNER PORTALU
 • BGK

Wielkanocne barabanienie w Iłży koło Radomia

 • PAP/AS    26 marca 2016 - 12:21
Wielkanocne barabanienie w Iłży koło Radomia
Plac 11 listopada w Iłży (fot. Mateusz Kot Iłżanin/wikipedia/CC BY-SA 3.0)

Bicie w bęben obwieszcza w noc poprzedzającą Wielką Niedzielę Zmartwychwstanie Chrystusa w Iłży k. Radomia (Mazowieckie). Według etnografów tradycja ta może sięgać XVII w. Po raz ostatni uderzenia w baraban słychać tuż przed rezurekcją.
W obrzędzie uczestniczy dziesięciu mężczyzn. Dwóch nosi baraban, a ośmiu drewnianymi pałkami wybija określony rytm. Od ponad trzydziestu lat przewodzi im solista Marian Rachudała. 78-letni mieszkaniec Iłży energicznie uderza w baraban cienkimi pałeczkami.

Barabanienie rozpoczyna się w Wielką Sobotę w nocy. Orkiestra, której zwłaszcza tuż po północy towarzyszy wielu mieszkańców, chodzi ulicami Iłży. Dźwięk barabanów przez sześć godzin roznosi się po całym miasteczku. Po raz ostatni uderzenia w baraban słychać tuż przed godzina 6 rano, kiedy wierni idą na rezurekcję.

W tym roku przed Urzędem Miejskim oglądać można wystawę fotografii poświęconą tradycji barabanienia w Iłży. Autorem zdjęć jest Damian Fużyński.

Iłżecki baraban pochodzi z XVII wieku. Dokładna data jego powstania nie jest znana. We wnętrzu instrumentu są cyfry, które prawdopodobnie wskazują rok 1638 lub 1683. Bęben wykonano z miedzianej blachy. Jego średnica wynosi metr, a wysokość siedemdziesiąt centymetrów. Obciągnięty jest wyprawioną skórą źrebięcą lub cielęcą.

Instrument jest przechowany w iłżeckiej farze. Tydzień przed Wielkanocą baraban przygotowywany jest do świątecznej ceremonii.

Tradycja barabanienia pochodzi najprawdopodobniej z XVII wieku. Najstarsi mieszkańcy Iłży pamiętają, że z bębnem chodzono na długo przed II wojną światową.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • syriusz, 2016-03-28 19:06:36

  Tradycja wielowiekowa i warta kontynuacji warunek by zostać barabaniarzem to uczciwość i nieskazitelny charakter więc burmistrzowie i radni tej zaszczytnej funkcji nie dostąpią bo nadal tam PSL(kolesiostwo,kumoterstwo,nepotyzm) warto poczytać ilża24.com
 • Anonym, 2016-03-26 23:29:10

  to nie jest fajna tradycja, większość naćpanej młodzieży strzela petardami i robią rozpierduche, np podpalają opony na drogach lub niszczą mienie
 • Kin, 2016-03-26 18:02:37

  Temat bardziej na luzie : kronikaodkrywcow.pl