PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielki festiwal we Wrocławiu

  • PAP    24 września 2013 - 14:07
Wielki festiwal we Wrocławiu

W czwartek 25 września we Wrocławiu rozpocznie się I Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci. Zaplanowano 17 spektakli scenicznych oraz wiele występów plenerowych, które będą promować imprezę.




Do najciekawszych przedstawień należy zaliczyć klasykę gatunku, czyli przedstawienia "Piotruś Pan i piraci", "Czerwony kapturek", "Latający kufer", czy też dwa spektakle po czesku w wykonaniu aktorów Divadla Loutek z Pragi: "Koty" i "Trzy świnki".

Czterodniowy festiwal jest pierwszą tak masową imprezą w stolicy Dolnego Śląska, gdzie od kilku lat.

Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Wiktor Wiktorczyk, właśnie z powodu zainteresowania spektaklami zrodził się pomysł festiwalu w międzynarodowej obsadzie. "Najwyższym sensem jest sztuka dla dzieci, która jest przecież niezbędna dla ich prawidłowego rozwoju. A obowiązkiem - niemal konstytucyjnym - dorosłych jest zapewnić dzieciom możliwość kontaktu ze sztuką" - dodał Wiktorczyk.

Aktor i wicedyrektor festiwalu Stanisław Wolski podkreślił, że "festiwal to dopiero początek zarażania dzieci bakcylem sztuki". "Wszyscy rozumiemy, że jeśli dzieci nie będą przychodzić do teatru, filharmonii czy na inne wydarzenia artystyczne, to potem w wieku dorosłym również się tam nie zjawią" - powiedział Wolski.

Dyrektor biura festiwalowego IMPART 2016 Krzysztof Maj zaznaczył, że festiwal to eksperyment, który ma młodym widzom pokazać teatr nie tylko na scenie, ale również od kulis.

"Wiele spektakli będzie w obcych językach. Będą tłumaczenia, ale chcemy też zobaczyć, jak najmłodsi zareagują na przekaz w obcym języku" - dodał Maj.

Organizatorzy poinformowali, że festiwal został dofinansowany przez ministra kultury kwotą 100 tysięcy zł.

Oprócz polskich artystów na scenie i w plenerze wystąpią aktorzy z Czech i Holandii. Przewidziano nie tylko spektakle plenerowe na miejskich podwórkach, ale również przedstawienia w przedszkolach, świetlicach środowiskowych, ośrodkach szkolno-wychowawczych, szpitalach, gdzie zaplanowano występy z fundacją Czerwone Noski, która od lat rozbawia hospitalizowane dzieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.