PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkie święto filmu we Wrocławiu

  • PAP    22 lipca 2010 - 20:55
Wielkie święto filmu we Wrocławiu

Zdobywca Grand Prix tegorocznego festiwalu w Cannes, film Xaviera Beauvois "O bogach i ludziach", otworzył w czwartek we Wrocławiu 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty.
Podczas trwającej do 1 sierpnia imprezy zostanie pokazanych ponad 500 filmów z 50 krajów, z czego ponad 140 będzie miało podczas imprezy swoje polskie premiery.
 
"O bogach i ludziach" to oparta na kanwie autentycznych wydarzeń historia siedmiu katolickich mnichów, którzy zostali zamordowani w 1996 r. w Algierii podczas konfliktu z islamskimi ekstremistami. Pierwszego dnia festiwalu widzowie mogli obejrzeć również obraz Gaspara Noego "Wkraczając w pustkę".
 
W ramach festiwalu w czwartek późnym wieczorem odbędzie się koncert amerykańskiego wokalisty Mike'a Pattona, znanego m.in. z zespołu Faith No More. Występ Pattona zainauguruje europejskie tournee, podczas którego artysta będzie promował nową płytę - Mondo Cane. To projekt prezentujący covery włoskich przebojów z lat 50. i 60. XX wieku. Wokaliście będzie towarzyszył zespół składający się z siedmiu muzyków, trzyosobowy chór oraz 12 polskich muzyków z wrocławskiej The Film Harmony Orchestra.
 
Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczny festiwal upłynie pod znakiem kinematografii tureckiej. Zostanie pokazanych 30 filmów z tego kraju. Będzie to kino reprezentowane przez młodych twórców, którzy zdobywają laury na międzynarodowych festiwalach.

W ramach festiwalu zostaną pokazane dwie duże retrospektywy. Widzowie obejrzą filmy uznawanego za kluczową postać francuskiej Nowej Fali Jean-Luca Godarda oraz jednego z największych wizjonerów polskiego kina, Wojciecha Jerzego Hasa.
 
Jednym z ciekawszych wydarzeń będzie prezentacja opery filmowej "Księga niepokoju" - z udziałem znanego austriackiego aktora Klausa Marii Brandauera i portugalskiej śpiewaczki fado Any Moury.
 
Festiwalowi będą towarzyszyć wystawy. Będzie można zobaczyć m.in. ekspozycję poświęconą twórczości Wojciecha Jerzego Hasa oraz instalację Krzysztofa Wodiczki. "Będzie to pierwsza w Polsce realizacja Wodiczki, która porusza problemy polskich weteranów wojennych z Afganistanu i Iraku, zmagających się z trudnościami powrotu do cywilnego życia" - podkreślają organizatorzy.
 
W ramach festiwalu odbędą się trzy konkursy. W głównym - Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty - zostanie pokazanych 14 filmów, m.in.: "Trash Humpers", zrealizowany przez Harmony'ego Korine'a, brazylijski obraz "Podróżuję, bo muszę, wracam, bo kocham" Marcelo Gomesa i Karima Ainouza oraz antywojenny eksperyment ze Sri Lanki "Pomiędzy dwoma światami" Vimukti Jayasundary.
 
W tym konkursie zostaną przyznane trzy nagrody. Jury przyzna Grand Prix dla najlepszego filmu i 20 tys. euro. Zwycięski obraz wybierze również publiczność. Po raz pierwszy zostanie także przyznana prestiżowa nagroda FIPRESCI, czyli wyróżnienie krytyków filmowych zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych.
 
Po raz drugi na festiwalu zostanie zorganizowany Międzynarodowy Konkurs Filmów o Sztuce. 12 pełnometrażowych dokumentów zainspirowanych różnymi dziedzinami i kierunkami w sztuce dawnej i współczesnej wystartuje do wyścigu o nagrodę w wysokości 10 tys. euro.
 
Odbędzie się również konkurs Nowe Filmy Polskie, w którym wystartuje siedem filmów fabularnych, wyprodukowanych w ostatnim roku. W tym konkursie najlepszym przypadnie Wrocławska Nagroda Filmowa ufundowana przez prezydenta Wrocławia w wysokości 100 tys. zł i nagroda marszałka Województwa Dolnośląskiego za debiut, w wysokości 40 tys. zł.

Projekcje filmów będą odbywać się m.in. w kinie Helios i Teatrze Muzycznym Capitol. Podobnie jak w latach ubiegłych odbędą się także plenerowe pokazy na wrocławskim rynku, w których można uczestniczyć bezpłatnie. 
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.