PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolski samorząd wspiera kulturę

  • PAP/JL    16 marca 2016 - 08:48
Wielkopolski samorząd wspiera kulturę
Prawie 102 mln z wyda w tym roku na kulturę samorząd woj. wielkopolskiego. Fot. Pixabay.com

Prawie 102 mln zł – czyli ponad 4 mln więcej niż rok wcześniej – zamierza przeznaczyć w tym roku na instytucje kultury wielkopolski samorząd.
Samorząd woj. wielkopolskiego zarządza 21 instytucjami kultury. Są wśród nich instytucje artystyczne, tj. teatry i filharmonia, instytucje upowszechnieniowe oraz muzea.

Zaplanowane wydatki m.in. na działalność instytucji kultury, inwestycje, czy ochronę zabytków wyniosą w 2016 roku 101,8 mln zł. To ponad 4 mln więcej niż rok wcześniej.

Środki na działalność bieżącą dla instytucji kultury zaplanowano na poziomie ponad 95,7 mln zł, ok. 4 mln więcej niż przed rokiem. Samorząd zapewnia, że w 2016 roku i w następnych latach wzrosną też nakłady inwestycyjne dla instytucji kultury.

Przedstawiciele samorządu podkreślają, że rok 2015 był czasem inwestowania w promocję regionu przez kulturę. Dokonało się to głównie dzięki realizacji prowadzonego od 2013 roku projektu „Budzik kulturalny”.

Dzięki projektowi region odwiedziło 40 zagranicznych kuratorów sztuki, ponad 20 wielkopolskich zespołów artystycznych reprezentowało województwo na prestiżowych festiwalach na całym świecie.

Do najważniejszych potrzeb regionu w zakresie infrastruktury kulturalnej oraz ochrony dziedzictwa kulturowego należą m.in. modernizacja urządzeń scenicznych Teatru Wielkiego w Poznaniu, jak również zapewnienie stałej sceny Polskiemu Teatrowi Tańca – Baletowi Poznańskiemu oraz poprawa jego warunków lokalowych. PTT ta nie ma własnej siedziby; pomieszczenia, z których korzysta, wynajmuje i po części dzieli ze Szkołą Baletową w Poznaniu.

Własnej siedziby nie ma też Filharmonia Poznańska, która koncertuje w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Modernizacji wymaga m.in. należący do Centrum Kultury i Sztuki w Koninie Dom Kultury „Oskard”, obiekty wystawiennicze i magazynowe Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz siedziba Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu.

Potrzebne są też środki na renowacje i utrzymanie zabytkowej substancji w dwóch wielkopolskich skansenach: Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach i Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią.

Część tych potrzeb zostanie zrealizowana w regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-2020. Pośród wszystkich instytucji kultury dla których organizatorem jest wielkopolski samorząd, największym zainteresowaniem cieszyła się w minionym roku oferta Filharmonii Poznańskiej, teatrów w Poznaniu i Kaliszu oraz dwóch placówek muzealnych.

Największym zainteresowaniem wśród placówek muzealnych cieszyło się w 2015 roku Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, które odwiedziło prawie 136 tys. osób. Ponad 109 tys. osób było zaś gośćmi Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.