PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolskie: Powstanie kino pod strzechą im. Andrzeja Wajdy

  • PAP/MN    10 października 2016 - 18:04
Wielkopolskie: Powstanie kino pod strzechą im. Andrzeja Wajdy
Kino będzie wyświetlać dzieła Andrzeja Wajdy. (fot. pixabay)

• Kino pod strzechą im. Andrzeja Wajdy powstanie w skansenie Filmowym „Soplicowo” w Cichowie (Wielkopolskie).
• Przedsięwzięcie ma ruszyć wiosną przyszłego roku.
• W kinie będą wyświetlane filmy zmarłego w niedzielę (9 października) reżysera.
W skansenie zgromadzono obiekty tworzące filmową scenografię filmu Wajdy "Pan Tadeusz". "Sala kinowa powstanie w spichlerzu, będzie to kino pod strzechą. Mistrzowi Mickiewiczowi zamarzyło się, by jego księgi trafiły pod strzechy, Wajdzie pewnie zamarzyło się coś podobnego - mówił mi, że takie kino to dobry pomysł. Od nowego sezonu będziemy tu puszczać jego filmy zwiedzającym Soplicowo" - powiedział prowadzący skansen Marek Pinkowski.

W sali zgromadzone będą też pamiątki po reżyserze. "Mamy już ich trochę, chcemy pozyskać więcej. Cenną pamiątką są jego listy, które do mnie wysyłał. W jednym z nich ochrzania mnie za pomysł, by wybudowaną niedawno przez nas replikę dworu nazwać jego imieniem. Jak napisał wówczas, zamierza jeszcze pożyć i zrobić parę filmów" - powiedział Pinkowski.

Marek Pinkowski pracował jako konsultant przy "Panu Tadeuszu", prowadził występujące w filmie zwierzęta. Po zakończeniu zdjęć, wraz z ówczesnym burmistrzem Krzywinia, namówił producenta filmu do nieodpłatnego przekazania elementów scenografii krzywińskiemu samorządowi. Obecnie kompleks odwiedza rocznie ok. 10 tys. osób. Skansen jest miejscem licznych imprez i wydarzeń kulturalnych.

W otwarciu skansenu w czerwcu 1999 roku uczestniczyli producenci i twórcy filmowej wersji dzieła Adama Mickiewicza, w tym także sam reżyser. W sali upamiętniającej Andrzeja Wajdę znajdzie się dokumentacja fotograficzna z tego wydarzenia. Marek Pinkowski chce w niej też umieścić kostiumy i rekwizyty z "Pana Tadeusza".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.