PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolskie. Samorządy sfinansują zakup miododajnych drzew w trosce o pszczoły

  • PAP/rs    17 listopada 2017 - 12:12
Wielkopolskie. Samorządy sfinansują zakup miododajnych drzew w trosce o pszczoły
Samorządy i tak sadzą drzewa. Chcemy, żeby kupowano drzewa miododajne np. lipy, kasztanowce, klony czy leszczyny - wymienił Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. Fot. Shutterstock.

Urząd Marszałkowski w Poznaniu podjął decyzję o współfinansowaniu zakupu sadzonek drzew miododajnych przez samorządy. Przyjmowanie wniosków trwa do końca listopada.
• Urząd Marszałkowski będzie finansował do 90 proc. kwoty przeznaczonej na zakup sadzonek, maksymalnie do 20 tysięcy złotych dla jednego beneficjenta.

• Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski powiedział, że pomysł jest pilotażowy, a narodził się po organizowanym przez Urząd Marszałkowski Forum Pszczelarskim.

Według Grabowskiego akcja jest długofalowa, a efekty zacznie przynosić za kilka lat. - Ale też na wiele lat - podkreślił.

- Hodowcy poinformowali, że niezbędne w rolnictwie pszczoły coraz częściej mają problemy z pozyskiwaniem nektarów, czy soków, z których powstaje miód - powiedział wicemarszałek.

Dlatego postanowiono dofinansowywać zakup przez samorządy i Zarząd Dróg Wojewódzkich sadzonek drzew miododajnych.

- Samorządy i tak sadzą drzewa, bardzo często jest to też obwarowane decyzjami środowiskowymi, że za jedno wycięte trzeba posadzić jedno młode lub nowe. Nasadzenia odbywają się w ramach akcji zazieleniania. Ale chcemy, żeby kupowano drzewa miododajne np. lipy, kasztanowce, klony czy leszczyny - wymienił Krzysztof Grabowski.

Zapowiedział, że urząd musi podjąć na szeroką skalę akcję edukacyjną rolników. - Okazuje się, że rolnicy często zapominają o pszczołach i nieudolnie stosują środki ochrony roślin, na przykład w godzinach, kiedy aktywność tych owadów jest najwyższa - powiedział.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.