PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolskie. W Nadleśnictwie Gniezno ucierpiała 1/3 lasów

  • pt/pap    14 sierpnia 2017 - 13:21
Wielkopolskie. W Nadleśnictwie Gniezno ucierpiała 1/3 lasów
Według szacunków usuwanie skutków huraganu w Nadleśnictwie Gniezno może potrwać ok. 1,5 roku (fot. twitter.com PKP PLK)

Nawet półtora roku potrwa usuwanie skutków zniszczeń spowodowanych huraganem, który w ub. tygodniu przeszedł nad lasami Nadleśnictwa Gniezno. Zniszczeniu uległ drzewostan na powierzchni ok. 6 tys. ha – to 1/3 wszystkich lasów na tym terenie.
Jak poinformowała Karolina Fiutak-Łachowska z Nadleśnictwa Gniezno, wstępne szacunki wskazują, że uprzątnąć trzeba ok. 800 tys. m sześc. drewna.

"To taka ilość, jaką my normalnie pozyskujemy przez ok. 10 lat. W przypadku dwóch leśnictw: Kowalewko i Nowaszyce straty w drzewostanie sięgają 70-80 proc. Mamy do czynienia z niebywałą klęską" - powiedziała.

Dodała, że znaczna część zniszczeń dotyczy drzewostanu sosnowego w starszych klasach wieku. "Widzimy, że im młodszy był drzewostan, w tym lepszej jest formie. Wiemy, że zniszczeniu uległ drzewostan w strefach ochrony i ostoi bociana czarnego oraz bielika, także drzewostany cenne przyrodniczo - w źródliskach i nad jeziorami. Cały czas trwają szacunki, ale można powiedzieć, że straty przyrodnicze są ogromne" - podkreśliła Fiutak-Łachowska.

Według szacunków usuwanie skutków huraganu w Nadleśnictwie Gniezno może potrwać ok. 1,5 roku. Nie wiadomo na razie, jakich sił i środków potrzeba do przeprowadzenia tych prac.

"Na razie trwa udrażnianie dróg, szacowanie strat i zapewnienie bezpieczeństwa osobom wykonującym prace. Dziś odbywają się spotkania w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, oraz w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych - tam będą ustalane szczegóły postępowania na terenach klęskowych. W miarę uprzątania kolejnych terenów, powierzchnie będą przygotowywane do nowych nasadzeń" - powiedziała Fiutak-Łachowska.

Nadleśnictwo Gniezno to ok. 18 tys. ha lasów. Od soboty na terenie leśnictw Brody, Kowalewko, Nowaszyce, Las Miejski, Zakrzewo wprowadzono zakaz wstępu do lasu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.