PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolskie. W Nadleśnictwie Gniezno ucierpiała 1/3 lasów

  • pt/pap    14 sierpnia 2017 - 13:21
Wielkopolskie. W Nadleśnictwie Gniezno ucierpiała 1/3 lasów
Według szacunków usuwanie skutków huraganu w Nadleśnictwie Gniezno może potrwać ok. 1,5 roku (fot. twitter.com PKP PLK)

Nawet półtora roku potrwa usuwanie skutków zniszczeń spowodowanych huraganem, który w ub. tygodniu przeszedł nad lasami Nadleśnictwa Gniezno. Zniszczeniu uległ drzewostan na powierzchni ok. 6 tys. ha – to 1/3 wszystkich lasów na tym terenie.
Jak poinformowała Karolina Fiutak-Łachowska z Nadleśnictwa Gniezno, wstępne szacunki wskazują, że uprzątnąć trzeba ok. 800 tys. m sześc. drewna.

"To taka ilość, jaką my normalnie pozyskujemy przez ok. 10 lat. W przypadku dwóch leśnictw: Kowalewko i Nowaszyce straty w drzewostanie sięgają 70-80 proc. Mamy do czynienia z niebywałą klęską" - powiedziała.

Dodała, że znaczna część zniszczeń dotyczy drzewostanu sosnowego w starszych klasach wieku. "Widzimy, że im młodszy był drzewostan, w tym lepszej jest formie. Wiemy, że zniszczeniu uległ drzewostan w strefach ochrony i ostoi bociana czarnego oraz bielika, także drzewostany cenne przyrodniczo - w źródliskach i nad jeziorami. Cały czas trwają szacunki, ale można powiedzieć, że straty przyrodnicze są ogromne" - podkreśliła Fiutak-Łachowska.

Według szacunków usuwanie skutków huraganu w Nadleśnictwie Gniezno może potrwać ok. 1,5 roku. Nie wiadomo na razie, jakich sił i środków potrzeba do przeprowadzenia tych prac.

"Na razie trwa udrażnianie dróg, szacowanie strat i zapewnienie bezpieczeństwa osobom wykonującym prace. Dziś odbywają się spotkania w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, oraz w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych - tam będą ustalane szczegóły postępowania na terenach klęskowych. W miarę uprzątania kolejnych terenów, powierzchnie będą przygotowywane do nowych nasadzeń" - powiedziała Fiutak-Łachowska.

Nadleśnictwo Gniezno to ok. 18 tys. ha lasów. Od soboty na terenie leśnictw Brody, Kowalewko, Nowaszyce, Las Miejski, Zakrzewo wprowadzono zakaz wstępu do lasu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.