PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielokulturowość w Białymstoku

  • PAP    23 lipca 2010 - 20:10

Koncert w centrum Białegostoku z udziałem m.in. zespołów z Litwy, Białorusi i Grecji rozpoczął w piątek wieczorem III Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru Podlaska Oktawa Kultur.
Jego tegoroczna edycja potrwa do 28 lipca, weźmie w niej udział prawie 30 wykonawców tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru.
 
Koncertować będą nie tylko w Białymstoku, ale także w ponad 20 miejscowościach województwa podlaskiego. - Chcemy w ten sposób dotrzeć do ludzi, którzy nigdy nie byli w filharmonii, teatrze czy operze. Chcemy pokazać im ten dorobek kulturalny, który tutaj mamy i to na wysokim poziomie - powiedział Andrzej Dyrdał, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, który organizuje festiwal.
 
Zaznaczył, że często potrzeba wychodzi od samych ludzi, którzy czekają na te koncerty. Podał przykład Suraża i Krypna, gdzie wójtowie organizują przejazdy autokarem dla zainteresowanych. Wstęp na wszystkie występy, w większości w plenerze, jest bezpłatny.
 
To największa taka impreza w regionie, jej głównym celem jest prezentacja kultury krajów związanych z mniejszościami narodowymi i etnicznymi zamieszkującymi Podlasie.
 
W województwie podlaskim są największe w kraju skupiska mniejszości białoruskiej i litewskiej, a także polskich Tatarów - muzułmanów; żyje tu także mniejszość ukraińska i rosyjska, są Romowie i Żydzi. Każda z tych grup narodowych i etnicznych, na miarę swoich możliwości organizacyjnych, a także korzystając ze wsparcia finansowego z różnych źródeł, stara się zachowywać własną kulturę.
 
W tym roku na festiwalu są artyści z Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Tatarstanu. Formuła pozwala jednak organizatorom zapraszać artystów reprezentujących inne kraje. Dlatego w tym roku zobaczyć też można np. zespoły z Adygei, autonomicznej republiki wchodzącej w skład Rosji, Grecji i Turcji.
 
Organizatorem festiwalu Podlaska Oktawa Kultur jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Impreza dofinansowana została ze środków Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Dwa lata temu Podlaska Oktawa Kultur otrzymała tytuł Podlaskiej Marki Roku. 
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.