Wieluń obchodzi rocznicę wybuchu II wojny światowej

Dźwięk syren alarmowych rozległ się w sobotę o godz. 4.40 w Wieluniu (Łódzkie). W ten sposób rozpoczęły się obchody 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej i przypomniano wydarzenia z 1 września 1939 r., gdy miasto zostało zbombardowane przez niemieckie lotnictwo.
Wieluń obchodzi rocznicę wybuchu II wojny światowej
73 lata temu o świcie nad uśpione, bezbronne miasteczko położone 21 km od granicy z III Rzeszą nadleciały niemieckie "sztukasy" i zrzuciły w sumie 380 bomb. W wyniku nalotów na Wieluń zginęło ponad 1200 mieszkańców, a centrum miasta zostało zniszczone w 90 proc.

Wieluńskie uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej i Dzień Weterana rozpoczęły się o godz. 4.40 przed budynkiem Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Piłsudskiego, gdzie we wrześniu 1939 roku mieścił się szpital.

Rozległ się dźwięk syren alarmowych, a na ścianie budynku wyświetlono film z niemieckiego nalotu. Przedstawiciele władz miejskich, powiatowych oraz kombatanci złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem ofiar bombardowania. Odczytano także listy nadesłane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska.

Po południu w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarte zostaną dwie wystawy m.in. "XVI Salonu Karykatury Antywojennej" Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju, do którego należy też Wieluń. Oglądać będzie można także ekspozycję przygotowaną przez łódzki oddział IPN "Zbrodnie niemieckie na ziemi łódzkiej w czasie II wojny światowej".

Na godz. 17 zaplanowano początek rocznicowej mszy św., której na odrestaurowanych fundamentach zbombardowanej wieluńskiej fary przewodniczył będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Odsłonięte zostaną także kolejne tabliczki Wieluńskiej Golgoty upamiętniające wielunian, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

Przed wojną Wieluń liczył ok. 16 tys. mieszkańców i był oddalony od granicy niemieckiej o 21 km. 1 września 1939 roku został zaatakowany przez jednostki Luftwaffe podlegające dowódcy lotnictwa do zadań specjalnych gen. Wolframowi von Richthofenowi. Wśród nich był m.in. I dywizjon 76. pułku bombowców nurkujących, pod dowództwem kapitana Waltera Siegela. W jego składzie byli lotnicy z Legionu Kondor, którzy zbombardowali w 1937 r. Guernikę.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE