PARTNER PORTALU
  • BGK

Wieś Koperniki skorzysta z historii rodu Mikołaja Kopernika

  • PAP    2 grudnia 2011 - 08:25

Wiejski Dom Kultury w Kopernikach w powiecie nyskim będzie zmodernizowany.
W ramach prac powstanie izba pamięci Mikołaja Kopernika i małe obserwatorium astronomiczne – powiedział rzecznik nyskiego magistratu, Artur Pieczarka.

Według przekazów historycznych niewielka wieś Koperniki jest kolebką rodu wielkiego astronoma. Przodkowie Mikołaja osiedlili się na Śląsku, skąd ród wywędrował do Krakowa (zabierz głos/oceń prezydenta), a następnie do Torunia (zabierz głos/oceń prezydenta).

Lokalne Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Koperniki i miejscowy sołtys wpadli na pomysł, żeby to wykorzystać. Imię Mikołaja Kopernika nosi już miejscowa szkoła, we wsi jest także pomnik astronoma.

„W czasach kiedy tę wieś zamieszkiwał jeszcze ród Koperników, była to osada wiejska, zlokalizowana do specjalistycznych posług dla pobliskiej Nysy. W ciekawej historii mieszkańcy upatrują szansy dla sołectwa i jego mieszkańców” – wyjaśnił Pieczarka.

Zaznaczył, że już wcześniej kobiety z Kopernik korzystały z tego, że ich wieś jest historycznie związana z rodem wielkiego astronoma. „Nauczyły się m.in. wypieku produktu tradycyjnego – pierników z Kopernik, oraz wytwarzania figurek pamiątkowych i stroików, nabyły też wiedzę z zakresu obsługi turystycznej” – relacjonował rzecznik.

Modernizacja Wiejskiego Domu Kultury zakłada kompleksowy remont budynku. Wykonane będą m.in. nowe instalacje ogrzewania i elektryczne, posadzki, tynki, pokrycie dachu oraz ocieplenie i wymiana okien. Teren wokół będzie zagospodarowany – powstanie na nim plac zabaw. Koszt inwestycji to ponad 1,3 mln zł, z czego 0,5 mln zł to dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.