Wieże w planie

  • Przegląd prasy/Życie Warszawy
  • 14-07-2010
  • drukuj
Pięć drapaczy chmur, agora z fontannami przed wejściem do Pałacu Kultury i Nauki oraz rowerowa oranżeria w parku Świętokrzyskim – jest nowy plan zagospodarowania ścisłego centrum Warszawy.
Wieże w planie

Plan, nad którym prace trwały prawie od początku kadencji, został wyłożony do wglądu w Pałacu Kultury i Nauki. Można składać do niego pisemne wnioski i uwagi. Publiczną dyskusję ratusz planuje 22 lipca – podaje „Życie Warszawy”.

W stosunku do poprzedniego nowy plan przewiduje zdecydowane podwyższenie zabudowy, nawet do 245 metrów. Wysokie budynki będzie można postawić od ul. Emilii Plater i od Alej Jerozolimskich. W planie przewidziano przede wszystkim biura i inne usługi. Od strony Alej Jerozolimskich dopuszczono także funkcje mieszkaniowe. Nowością jest też oranżeria w parku Świętokrzyskim, naprzeciwko wejścia do Pałacu Młodzieży. W tym rejonie zaplanowano też parking rowerowy.

We wrześniu miasto ogłosi konkurs na oba te obiekty. To jedyna zabudowa parku. Ratusz, zgodnie z zapowiedzią, zrezygnował z wieżowca od strony ul. Świętokrzyskiej.

Nie zmieniło miejsca planowane też wcześniej Centrum Sztuki Nowoczesnej w pobliżu narożnika ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Jest też miejsce na ewentualny dom towarowy, który chcieli tu budować kupcy z KDT, oraz na teatr muzyczny.

Wykup od spadkobierców właścicieli 15 działek na pl. Defilad w Warszawie ratusz planował jesienią tego roku. Na przygotowanie transakcji zagwarantował 8 mln zł w budżecie. Jednak w sądzie utknęła sprawa wpisów do księgi wieczystej. Ponadto urzędnicy przyznają, że z ostatecznym wykupem i tak chcą poczekać do uchwalenia przez radę miasta nowego planu zagospodarowania centralnego miejskiego placu – informuje „Życie Warszawy”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE