PARTNER PORTALU
  • BGK

Więźniowie będą pomagać samorządom w razie klęsk żywiołowych

  • PAP/EM    27 marca 2017 - 16:10
Więźniowie będą pomagać samorządom w razie klęsk żywiołowych
Inspektorat dysponuje dużą liczbą skazanych, którzy po odbyciu odpowiednich szkoleń, będą mogli wspierać lokalne samorządy (fot. pixabay)

Więźniowie będą pomagać podlaskim samorządom w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. Porozumienie w tej sprawie podpisał wojewoda podlaski i Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Białymstoku.
• Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej dysponuje dużą liczbą skazanych, którzy po odbyciu odpowiednich szkoleń, będą mogli wspierać lokalne samorządy.

• Praca jest nie tylko ważnym elementem resocjalizacji, ale też dzięki odpłatnej pracy zmniejsza się koszt też utrzymania więźniów.

• Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił, że to porozumienie będzie bardzo ważne w sytuacjach kryzysowych, bo dzięki niemu będzie można podjąć współdziałanie.

W poniedziałek (27 marca) odbyła się w Białymstoku uroczystość związana z powołaniem nowego dyrektora Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej - płk. Piotra Kondraciuka.

Porozumienie podpisane między inspektoratem a wojewodą dotyczy sześciu jednostek znajdujących się na terenie województwa. "Idea jest taka, aby w razie jakiejś klęski żywiołowej, zdarzeń tragicznych i dramatycznych, wykorzystać skazanych do usuwania skutków tych klęsk" - powiedział dziennikarzom płk Kondraciuk.

Dodał, że inspektorat dysponuje dużą liczbą skazanych, którzy po odbyciu odpowiednich szkoleń, będą mogli wspierać lokalne samorządy.

W Okręgowym Inspektoracie SW w zakładach karnych i aresztach śledczych przebywa ok. 4 tys. więźniów (dotyczy to ośmiu jednostek inspektoratu - sześciu na terenie Podlaskiego i dwóch na terenie ościennych województw: Mazowieckiego i Warmińsko-Mazurskiego). Jak mówił Kondraciuk, obecnie zatrudnionych jest ok. 45 proc. z nich przede wszystkim do prac w więzieniu, ale także poza nim - więźniowie zatrudniani są w firmach i przez lokalne samorządy.

Kondraciuk mówił, że praca jest nie tylko ważnym elementem resocjalizacji, ale też dzięki odpłatnej pracy zmniejsza się koszt też utrzymania więźniów.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił, że to porozumienie będzie bardzo ważne w sytuacjach kryzysowych, bo dzięki niemu będzie można podjąć współdziałanie. Dodał, że z jednej strony urząd wojewódzki będzie wspierał poszczególne samorządy w zatrudnianiu w tym czasie więźniów, z drugiej - urząd będzie oferował więźniom i funkcjonariuszom Służby Więziennej odpowiednie szkolenia.

Obecny na uroczystości wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński mówił, że obecnie w więzieniach w całym kraju przebywa 75 tys. osadzonych, z czego zatrudnionych jest 31 tys. więźniów. Jak dodał, z analiz wynika, że pracować mogłoby w sumie ok. 40 tys. osadzonych. Ma nadzieje, że w zwiększeniu zatrudnienia więźniów pomoże też rządowy program "Praca dla więźniów".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.