PARTNER PORTALU
  • BGK

Wigilia dla samotnych i bezdomych w Opolu

  • PAP    19 grudnia 2012 - 18:42
Wigilia dla samotnych i bezdomych w Opolu

Ponad 1400 osób będzie w sobotę na wigilii dla samotnych, bezdomnych i potrzebujących w hali "Okrąglak" w Opolu. Każdy z uczestników spotkania dostanie też paczkę żywnościową.
Wigilia dla samotnych, bezdomnych i potrzebujących w Opolu, organizowana pod patronatem opolskiego biskupa ks. Andrzeja Czai, odbędzie się już po raz dwudziesty.

"Zaproszenia na naszą wigilię, a było ich ponad 1400, rozdawane były w grudniu w kilkunastu kościołach Opola. W zasadzie już ich nie ma, ale dla każdego, kto przyjdzie w ten wieczór do hali +Okrąglak+, znajdzie się miejsce, nawet jeśli nie będzie mieć zaproszenia" - zapewnił proboszcz parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach i pomysłodawca wigilii ks. prałat Zygmunt Lubieniecki.

Początek wieczoru wigilijnego przewidziano na godz. 16. W wigilii weźmie udział bp Czaja. Wieczerza rozpocznie się od modlitwy, opłatka i kolęd - śpiewanych wspólnie oraz wykonywanych przez orkiestrę i chór parafii Św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach.

Ewa Makowiecka ze Stowarzyszenia Wigilia dla Samotnych i Bezdomnych, które od lat organizuje wigilię, powiedziała, że przy stołach, rozstawionych i przystrojonych w środę przez opolską młodzież, jest 1300 miejsc. Pozostałe osoby będą podejmowane rotacyjnie, jak tylko miejsca zwolnią ci, którzy do stołu usiądą pierwsi.

Ks. Lubieniecki zapowiedział, że na stołach w "Okrąglaku" pojawią się tradycyjne wigilijne potrawy. m.in. zupa grzybowa, ryba, śledzie w śmietanie.

Po kolacji wigilijnej każdy z uczestników dostanie paczkę żywnościową. "Przygotowaliśmy ich 1600, tak by nikt nie wyszedł z +Okrąglaka+ z pustymi rękami" - powiedziała Makowiecka. W paczkach są konserwy, sery, produkty mączne, cukier, makarony. Trzysta z tych paczek - m.in. z przyborami szkolnymi, zabawkami, słodyczami i środkami czystości - przygotowano dla dzieci.

Według ks. Lubienieckiego przygotowania do wigilii trwały pół roku. Pomagało w nich ok. 200 wolontariuszy - w tym młodzież m.in. z jednej z opolskich szkół średnich, opolskich uczelni czy z Monaru.

"To olbrzymie, logistyczne przedsięwzięcie; musimy być do niego dobrze przygotowani. W sobotę przy obsłudze wigilii pracować będzie około 150 wolontariuszy - jako ochrona czy obsługujący stoły" - powiedział ks. Lubieniecki. Podkreślił znaczenie pomocy opolskich instytucji i sponsorów.

"Ale mamy też setki darczyńców z całego województwa, którzy wpłacają ile mają, nawet po 15 zł. To dla nas bardzo ważne wsparcie, bo jeśli udzieli go kilkaset osób, to zbiera się w ten sposób duża suma i możemy lepiej wyposażyć potrzebujących w żywność na święta" - zaznaczył ks. Lubieniecki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.