PARTNER PORTALU
  • BGK

Wilczy Szaniec czeka na nowego dzierżawcę

  • PAP    11 stycznia 2012 - 09:31

Przetarg na dzierżawę dawnej kwatery Hitlera "Wilczy Szaniec" w Gierłoży koło Kętrzyna ogłosiły Lasy Państwowe. Nadleśnictwo Srokowo, na terenie którego kwatera jest zlokalizowana, chce wydzierżawić ją na 20 lat za 470 tys. zł rocznie.
Jak poinformował nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz, teren, gdzie w czasie II wojny światowej była kwatera "Wilczy Szaniec", należy do Skarbu Państwa i pozostaje w zarządzie Lasów Państwowych.

Lasy poszukują chętnego do prowadzenia w Gierłoży działalności turystycznej, gdyż umowa z poprzednim dzierżawcą wygasła.

Nadleśnictwo oczekuje, że przyszły dzierżawca będzie miał doświadczenie w branży turystycznej, przedstawi biznes plan i koncepcję swojej działalności w Gierłoży. Lasy Państwowe chcą, by dzierżawca dokonał w "Wilczym Szańcu" inwestycji poprawiających infrastrukturę turystyczną. "Chcemy, by zmodernizował hotel i restaurację, odremontował salę kinową i ekspozycyjną" - wyjaśnił Piotrowicz.

"Wilczy Szaniec", dawny system bunkrów zlokalizowanych w lasach w okolicach Kętrzyna, odwiedza rocznie od 180 tys. do 200 tys. turystów z Polski i świata.

To w Gierłoży 20 lipca 1944 roku spiskowcy dokonali nieudanego zamachu na Hitlera. Eksplozja bomby przyniesionej przez płk Clausa von Stauffenberga do pomieszczenia, w którym odbywała się narada z udziałem Hitlera, jedynie niegroźnie raniła fuehrera. Zamachowca i pozostałych spiskowców szybko pojmano i stracono. W 50. rocznicę zamachu, rodziny i potomkowie spiskowców przyjechali do Gierłoży na odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.