PARTNER PORTALU
  • BGK

Winnica w lubuskim otwarta dla zwiedzających

  • PAP    5 maja 2012 - 14:02
Winnica w lubuskim otwarta dla zwiedzających

- W sobotę Winnica Pałac Mierzęcin organizuje dzień otwarty. Będzie to okazja, by poznać warunki uprawy winorośli i produkcji wina w tej największej z lubuskich winnic.
Gości po winnicy będzie oprowadzał dyplomowany enolog, który czuwa nad jakością pałacowych win i winogron.

Pałac Mierzęcin jest jednym z punktów na lubuskim Szlaku Wina i Miodu. Znajdująca się tam winnica jest trzecią co do wielkości w Polsce i największą w województwie lubuskim (zabierz głos/oceń marszałka). Na powierzchni 6,75 hektara uprawianych jest tam 19 szczepów, głównie odmian winorośli białych: Pinot Gris, Kernling, Riesling, Gewurztraminer i Chardonnay oraz czerwonych: Pinot Noir, Rondo i Regent - łącznie ok. 27 tys. krzewów.

Pierwsze krzewy pojawiły się w winnicy jesienią 2004 r., a później sukcesywnie dosadzano rośliny. Winnica wznosi się ponad otaczający ją obszar i wraz z jeziorem, okolicznymi lasami oraz łąkami tworzy malowniczy krajobraz.

Tutejszy mikroklimat sprzyja uprawie winorośli, o czym świadczą stare, przedwojenne krzewy występujące przy wielu okolicznych domostwach. Zimy w Mierzęcinie są łagodne, a lata słoneczne i suche, dzięki czemu krzewy obradzają w dorodne i soczyste owoce.

Wino "Rondo" z rocznika 2009, produkowane w Winnicy Pałac Mierzęcin, zostało nagrodzone w tym roku złotym medalem w II Galicyjskim Konkursie Win, w kategorii win czerwonych wytrawnych.

Wina produkowane w Mierzęcinie już wcześniej zdobywały uznanie w konkursach winiarskich. Rok temu roku Wino "Regent Rose" wyróżniono tytułem "Winiarskie drogowskazy 2011" podczas XX edycji konkursu "Vinoforum".

Według właścicieli winnicy w Mierzęcinie, w Polsce rośnie popularność wina, co powoli zaczyna przekładać się na coraz ciekawsze propozycje producentów polskich win, importerów zagranicznych trunków, sklepów i właścicieli winnic.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.