PARTNER PORTALU
  • BGK

Wirtualna wystawa historii Kresowian w Gliwicach

  • AW/PAP    3 stycznia 2011 - 13:02

Przedtem w muzealnych salach a teraz w internecie ogladać można wystawę dokumentującą historię Kresowian, którzy po II wojnie światowej osiedlili się w Gliwicach.
-To działanie zbliżające nas do standardów wytyczanych przez wiodące muzea w Polsce i za granicą oraz sposób nowoczesnego eksponowania dziedzictwa kulturowego. To także ukłon w stronę tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą dotrzeć do muzeum osobiście - Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach, tłumaczy decyzje o wirtualnej prezentacji wystawy "Gliwiccy Kresowianie".

Prezentowanie na stronie internetowej gliwickiego muzeum najważniejszych, lecz już zakończonych, wystaw i projektów w formie wirtualnej ma stać się odtąd stałą praktyką placówki. W ten sposób muzealnicy chcą usunąć kolejną barierę ograniczająca dostęp do swobodnego korzystania z oferty placówki tym, którzy nie mogą lub nie zdążą z niej skorzystać.Wirtualna ekspozycja to też sposób na przyciagniecie młodych ludzi, którym często wizyta w muzeum wydaje się po prostu nudna.

Wystawa poświęcona Kresowianom jest pierwszą, która trafiła do internetu. Jeszcze przed demontażem ekspozycja została pieczołowicie zdigitalizowana, czyli przełożona na język cyfrowy, a następnie, po odpowiedniej obróbce technologicznej, umieszczona na stronie www.muzeum.gliwice.pl Wirtualną wystawę uzupełniają filmy dokumentujące przebieg konferencji naukowej o tematyce kresowej, którą w październiku ubiegłego roku zorganizowano w gliwickim muzeum.

Wystawę "Gliwiccy Kresowianie" można było oglądać w muzeum od połowy września do końca minionego roku. Zgromadzono na niej m.in. prywatne dokumenty, zdjęcia, pamiątki rodzinne i inne przedmioty związane z Kresami Wschodnimi II Rzeczpospolitej. Ekspozycja dokumentowała osiedlanie się Kresowian w Gliwicach po II wojnie światowej oraz wkład, jaki wnieśli w rozwój miasta.Spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem zwiedzających i krytyków. Gliwickie muzeum nieprzypadkowo podjęło tematykę kresową - po II wojnie światowej to miasto stało się jednym z największych skupisk społeczności kresowej w Polsce. Kresowianie, m.in. ze Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola czy Wilna, przybyli do Gliwic, które przed wojną należały do Niemiec, w wyniku powojennej zmiany granic. Osiadło tu m.in. wielu profesorów lwowskiej politechniki, którzy stworzyli Politechnikę Śląską i byli jej wykładowcami.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.