PARTNER PORTALU
  • BGK

Wirtualny projekt IPN i kuratorium oświaty

  • PAP    4 stycznia 2011 - 09:54

Wirtualna mapa miejsc związana z kultywowaniem pamięci o osobach zasłużonych dla niepodległości i wolności Polski - to efekt wspólpracy IPN i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Zebrano dane o miejscach pochówku 167 osób na Podkarpaciu w ramach trwającej od jesieni ubiegłego roku akcji "Przywrócić pamięć"
W większości zgłoszenia dotyczyły żołnierzy wojny 1939 roku. Były także zgłoszenia przypominające miejsca pochówku powstańców styczniowych, legionistów Józefa Piłsudskiego, uczestników wojny z bolszewikami w 1920 r., żołnierzy Armii Krajowej oraz członków powojennej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej.

- Szczególnie cenne są informacje o grobach osób, które walczyły w obronie niepodległości, lecz nie poległy w walkach, bowiem takie mogiły nie znajdują się w ewidencji grobów wojennych i nie podlegają ustawowej opiece ze strony państwa - podkreśla Bogusław Kleszczyński z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Program będzie kontynuowany w tym roku, a kolejne miejsca pamięci będą pojawiać się na stronie internetowej w miarę napływania i weryfikacji zgłoszeń. Mapa jest dostępna na stronach działającego przy rzeszowskim IPN Klubu Historycznego im. ppłk Łukasza Cieplińskiego. Osoby, które nadesłały zgłoszenie otrzymają od rzeszowskiego IPN publikacje książkowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.