Wisła powyżej stanu alarmowego

Poziom Wisły w Kępie Polskiej (Mazowieckie) ponownie przekroczył stan alarmowy. Stopniowy przybór rzeki, spowodowany odwilżą, odnotowywany jest także w rejonie Wyszogrodu.
Wisła powyżej stanu alarmowego
Jak poinformował dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Jan Ryś, w poniedziałek po południu poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 604 cm, czyli 54 cm ponad stan alarmu, a w Kępie Polskiej 452 cm, czyli 2 cm powyżej stanu alarmu.

Dane te oznaczają, że w ciągu ostatniej doby poziom rzeki w Wyszogrodzie wzrósł o 5 cm, a w Kępie Polskiej o 8 cm.

Na Wiśle Od Włocławka do Dobrzynia nad Wisłą (Kujawsko-Pomorskie) nadal pracują lodołamacze, które od soboty kruszą tam pokrywę lodową. W Płocku, w zależności od sytuacji na rzece, lodołamacze spodziewane są w połowie, najpóźniej pod koniec przyszłego tygodnia.

Zadaniem czterech dużych lodołamaczy jest utworzenie w pokrywie lodowej rynny o szerokości od 400 do 600 metrów, która umożliwi swobodne spływanie wody i kry z górnego biegu Wisły. Dwa lodołamacze o mniejszej mocy rozkruszają lodowe tafle, dopływające do jazów tamy we Włocławku.

- Lodołamacze poszerzają utworzoną w pokrywie lodowej rynnę. Akcję utrudniał w poniedziałek niesprzyjający, północny wiatr, który wiejąc w przeciwnym kierunku blokował spływanie kry w stronę Włocławka - powiedział Ryś.

Grubość lodu na Zalewie Włocławskim, który jest największym sztucznym zbiornikiem w Polsce, wynosi 25-30 cm, a miejscach dochodzi do pół metra.

Ryś dodał, że w najbliższych dniach można spodziewać się dalszego, stopniowego wzrostu poziomu Wisły w okolicach Wyszogrodu i Kępy Polskiej, ale dobowy przybór rzeki nie powinien przekroczyć kilku centymetrów. W przypadku ochłodzenia wzrost poziomu rzeki będzie się zmniejszał.

W siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego: Słubice, Mała Wieś, Wyszogród, Bodzanów, Słupno, Nowy Duninów i Gąbin obowiązuje wciąż alarm powodziowy, wprowadzony tam na początku grudnia 2010 r. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Późno zauważyliśmy, że takie anomalia się zdarzają. Mnie jednak bardzo odpowiada dodatnia temperatura i wiosenna pogoda nawet 10 stycznia !

Wszechczas, 2011-01-10 23:31:19 odpowiedz

A może lepiej przenieść te lodołamacze na ŚRODEK Rzeki? Przy brzegach można się poratować innymi sposobami a tym samym byłaby większa szansa na opanowanie tej sytuacji.

Krawatt, 2011-01-10 23:13:02 odpowiedz

Jak zwykle będzie walka z czasem!!Najgorzej będzie od 11do 12 sztycznia!!Chyba zdażą?

pędziwiatr, 2011-01-10 20:43:03 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE