PARTNER PORTALU
  • BGK

WKG: Polska Wschodnia mówi jednym głosem o celach gospodarczych makroregionu

  • AW/wnp.pl    24 września 2015 - 11:52
WKG: Polska Wschodnia mówi jednym głosem o celach gospodarczych makroregionu
Rozpoczęła się druga edycja Wschodniego Kongresu Gospodarczego (fot. PTWP)

- Tego typu impreza jest dla nas niezwykle istotna, bo to właśnie tutaj Polska Wschodnia może jednym głosem mówić o celach gospodarczych regionu, w którym tkwi olbrzymi potencjał - powiedział otwierając II Kongres Gospodarczy Polski Wschodniej Mieczysław Kazimierz Baszko, marszałek województwa podlaskiego.
Dziś sesją plenarną "Europa Wschodnia - gospodarka, współpraca, przyszłość" rozpoczęła się druga edycja Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku. Dwudniowa debata jest największą tego typu imprezą organizowaną na terenie Polski Wschodniej.

Podlasie i pozostałe województwa wschodnie przykładem 

- W dzisiejszym świecie niepewności ten region może być dobitnym przykładem, że można żyć ze sobą i obok siebie, a nie przeciwko sobie - powiedział w trakcie wystąpienia inauguracyjnego Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki.

Jego zdaniem dziś jest szczególnie istotne, aby wschodnia granica Unii Europejskiej nie była zamknięta, by nie tworzyć na niej nowego muru.

Janusz Piechociński podkreślił, że niezwykle ważne jest, aby z Białegostoku popłynął mocny sygnał, że jesteśmy gotowi do odbudowywania koniunktury wzajemnych relacji ze Wschodem. - Nie możemy zapomnieć o tym regionie, choć globalny eksport Polski wzrośnie w tym roku o około 6 proc., mimo spadków o kilkadziesiąt procent do takich krajów jak Rosja, Ukraina czy Białoruś - przekonywał wicepremier.

Jak informowała na twitterze dziennikarka Grupy PTWP (organizatora Wschodniego Kongresu Gospodarczego), Janusz Piechociński mówił także o rozszerzeniu Suwalskiej Strefy Ekonomicznej.

Na WKG coś dla samorządów

W Białymstoku nie zabraknie bilansu dotychczasowych skutków dla gospodarki wydarzeń za naszą wschodnią granicą: w jaki sposób i w jakim stopniu napięcia polityczne odczuła cała gospodarka, a jak przygraniczne województwa.

Będą też szczególnie ważne dyskusje dla samorządów na takie tematy jak: podział i wykorzystanie funduszy UE, rola mniejszych miast, inwestycje publiczne.

Dlatego też, jak zauważa redaktor naczelny Portalusamorzadowego.pl Rafał Kerger, samorządowców w Białymstoku nie brakuje.

Wieczorem (24 września) odbędzie się uroczysta gala Top Inwestycji Komunalnych Polski Wschodniej, podczas której zostaną wręczone statuetki za najbardziej prorozwojowe inwestycje z terenu pięciu województw.

Więcej czytaj na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.