PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze Elbląga walczą z dzikami w mieście

  • PAP    17 czerwca 2011 - 17:32
Władze Elbląga walczą z dzikami w mieście

Władze Elbląga rozpoczynają akcję odłowu buszujących w mieście dzików, które niszczą uprawy w ogródkach działkowych.
Wywożeniem zwierząt do lasu zajmą się członkowie Polskiego Związku Łowieckiego - poinformował elbląski urząd miasta. Jak powiedział Łukasz Mierzejewski z biura prasowego prezydenta Elbląga (oceń prezydenta), akcja będzie zorganizowana z powodu rosnącej liczby skarg ze strony właścicieli ogródków działkowych. Watahy dzików, lochy z młodymi i pojedyncze sztuki widywane są w kilku punktach miasta. Można je spotkać choćby w parku Bażantarnia, w pobliżu cmentarza, a nawet na osiedlach mieszkaniowych.

Czytaj też: Gdańsk zbuduje cmentarz dla zwierząt

Podległy magistratowi Zarząd Zieleni Miejskiej przygotował pierwszą odłownię, w którą będzie można chwytać dzikie zwierzęta. Dziki będą wabione do wnętrza przy pomocy karmy, zamykane, a potem umieszczane w klatce, usypiane i wywożone za miasto. W porozumieniu z lokalnymi władzami Polskiego Związku Działkowców ustalana jest obecnie lokalizacja pierwszej odłowni. Jeśli urządzenie się sprawdzi zostaną zakupione i zamontowane kolejne.

Za łowienie dzików odpowiedzialni będą urzędnicy Departamentu Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Urzędu Miasta. Klatki z dzikami mają odbierać od nich myśliwi z Polskiego Związku Łowieckiego i wywozić do lasu. Na tyle daleko, by zwierzęta nie wróciły do miasta. - Jedynie taką formę pomocy mogliśmy zadeklarować, bo koła łowieckie nie mają prawa prowadzić swojej działalności w terenie zurbanizowanym - powiedział wielki łowczy okręgu elbląskiego PZŁ, Wieńczysław Tylkowski. Jak zapewnił uśpione dziki będą wywożone na odległość nie mniejszą niż 15 km od rogatek Elbląga.

Władze miasta zadeklarowały zakup i przekazanie działkowcom płynów ze specjalną kompozycją zapachową, która odstrasza dziki od upraw. Zaapelowały również do mieszkańców, aby nie dokarmiali dzików na ulicach. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.