Władze Elbląga walczą z dzikami w mieście

Władze Elbląga rozpoczynają akcję odłowu buszujących w mieście dzików, które niszczą uprawy w ogródkach działkowych.
Władze Elbląga walczą z dzikami w mieście
Wywożeniem zwierząt do lasu zajmą się członkowie Polskiego Związku Łowieckiego - poinformował elbląski urząd miasta. Jak powiedział Łukasz Mierzejewski z biura prasowego prezydenta Elbląga (oceń prezydenta), akcja będzie zorganizowana z powodu rosnącej liczby skarg ze strony właścicieli ogródków działkowych. Watahy dzików, lochy z młodymi i pojedyncze sztuki widywane są w kilku punktach miasta. Można je spotkać choćby w parku Bażantarnia, w pobliżu cmentarza, a nawet na osiedlach mieszkaniowych.

Czytaj też: Gdańsk zbuduje cmentarz dla zwierząt

Podległy magistratowi Zarząd Zieleni Miejskiej przygotował pierwszą odłownię, w którą będzie można chwytać dzikie zwierzęta. Dziki będą wabione do wnętrza przy pomocy karmy, zamykane, a potem umieszczane w klatce, usypiane i wywożone za miasto. W porozumieniu z lokalnymi władzami Polskiego Związku Działkowców ustalana jest obecnie lokalizacja pierwszej odłowni. Jeśli urządzenie się sprawdzi zostaną zakupione i zamontowane kolejne.

Za łowienie dzików odpowiedzialni będą urzędnicy Departamentu Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Urzędu Miasta. Klatki z dzikami mają odbierać od nich myśliwi z Polskiego Związku Łowieckiego i wywozić do lasu. Na tyle daleko, by zwierzęta nie wróciły do miasta. - Jedynie taką formę pomocy mogliśmy zadeklarować, bo koła łowieckie nie mają prawa prowadzić swojej działalności w terenie zurbanizowanym - powiedział wielki łowczy okręgu elbląskiego PZŁ, Wieńczysław Tylkowski. Jak zapewnił uśpione dziki będą wywożone na odległość nie mniejszą niż 15 km od rogatek Elbląga.

Władze miasta zadeklarowały zakup i przekazanie działkowcom płynów ze specjalną kompozycją zapachową, która odstrasza dziki od upraw. Zaapelowały również do mieszkańców, aby nie dokarmiali dzików na ulicach. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE