PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze Łodzi postawiły ultimatum dla właścicieli lokali, gdzie sprzedaje się dopalacze

  • PAP/MIW    20 lipca 2016 - 15:39
Władze Łodzi postawiły ultimatum dla właścicieli lokali, gdzie sprzedaje się dopalacze
Ulice Łodzi. (fot. pixabay.com)

• Łódzki magistrat postawił 20 lipca ultimatum wynajmującym lokale, w których sprzedawane są dopalacze.
• Jeśli w ciągu 48 godzin nie wymówią umów najemcom, mogą liczyć się z wielomilionowymi pozwami ze strony miasta.
• Pierwszy pozew skierowany przeciwko właścicielowi lokalu wynajmowanego na sklep z dopalaczami został złożony w sądzie w ubiegłym tygodniu.
Przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi spotkali się z właścicielami nieruchomości, w których prowadzony jest obrót dopalaczami. Jak przekazał Grzegorz Gawlik z łódzkiego ratusza miasto przyjęło ze zrozumieniem przekazaną w czasie spotkania informację, że osoby wynajmujące powierzchnie handlowe były wprowadzane w błąd przez swoich najemców co do charakteru prowadzonej działalności oraz nie miały pełnej wiedzy na temat sprzedawanego w nich asortymentu.

- Niemniej jednak po medialnym nagłośnieniu sprawy oraz powszechnie już obowiązującej wiedzy na temat rzeczywistego charakteru tzw. sklepów kolekcjonerskich prawnicy Urzędu Miasta wystosowali ultimatum do wszystkich osób czerpiących zyski z wynajmu lokali pod tego typu działalność, w którym wzywają do wymówienia obowiązujących umów w ciągu najbliższych 48 godzin - dodał Gawlik.

Magistrat poinformował, że po upływie wyznaczonego czasu wszystkie osoby prowadzące działalność, która w ewidentny sposób wpływa na obniżenie wartości sąsiednich nieruchomości, mogą spodziewać się wielomilionowych pozwów ze strony miasta.

Pierwszy pozew skierowany przeciwko właścicielowi lokalu wynajmowanego na sklep z dopalaczami został złożony w sądzie w ubiegłym tygodniu. Miasto domaga się w nim miliona złotych odszkodowania za spadek wartości nieruchomości położonych w najbliższym sąsiedztwie lokalu przy ul. Nawrot i oferującego sprzedaż dopalaczy oraz 100 tys. złotych na cel społeczny na rzecz fundacji walczącej z uzależnieniami.

Czytaj też: Łódź pozwie właścicieli lokali wynajmowanych na sklepy z dopalaczami

Z informacji przekazanej przez sekretarz miasta Barbarę Mrozowską-Nieradko wynika, że właściciel tego lokalu już zadeklarował wymówienie umowy z najemcą.

Obecnie w Łodzi - według danych policji - handel dopalaczami odbywa się w pięciu lokalizacjach.

- Jesteśmy zdeterminowani i gotowi do złożenia pięciu nowych pozwów, które skierujemy do właścicieli nieruchomości, w których prowadzone są sklepy z dopalaczami, jeśli najemcy nie wycofają się z dotychczasowych umów - zaznaczył Gawlik.

Biuro Prawne ratusza wspólnie z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów przygotowuje kolejne działania wymierzone bezpośrednio w tych, którzy handlują dopalaczami. Według Gawlika, w przyszłym tygodniu złożone zostaną pozwy na podstawie Ustawy o Ochronie Konkurencji i Konsumentów.

- Prosimy rodziny osób poszkodowanych przez dopalacze o zgłaszanie się do Miejskiego Rzecznika Konsumentów - ich informacje i pomoc, mogą być kluczowe w ewentualnym postępowaniu sądowym - dodał.

W maju łódzcy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, w której zaapelowali do ministra sprawiedliwości, Sejmu i Senatu o podjęcie działań przeciwko sprzedaży dopalaczy, podkreślając, że władze samorządowe wyczerpały już prawne możliwości eliminowania procederu sprzedaży tych substancji.

Czytaj: Łódź Radni apelują do władz centralnych w sprawie dopalaczy

Punkty, w których sprzedawane są dopalacze przez ostatnie miesiące intensywnie kontrolowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w asyście policji; ich właściciele otrzymywali nakazy natychmiastowego zaprzestania działalności. Przed punktami sprzedaży prowadzono także długo trwające remonty chodnika - wstęp pieszych na remontowany odcinek był zabroniony, a osoby łamiące nakaz narażały się na 50 zł mandatu wymierzane przez pilnujące terenu patrole Straży Miejskiej.

Z danych konsultanta krajowego w dziedzinie toksykologii klinicznej wynika, że w 2015 r. zgłoszono łącznie ok. 7,2 tys. podejrzeń zatruć dopalaczami, w tym prawdopodobnie 24 zgony mogące mieć związek z ich zażyciem. Najwięcej przypadków zatruć wystąpiło na terenie województw: śląskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego oraz lubuskiego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Odo, 2016-08-01 12:57:06

    Przerażające jest to, że ogól społeczeństwa akceptuje takie bezprawie. Brutalne groźby wobec prywatnych przedsiębiorców, gdy nie podoba się miastu biznes? Jeżeli te sklepy łamią prawo to od tego jest sąd i policja, jeśli nie to naciski miasta to zwykła bandyterka. Żadne "słuszne cele" czy ..."dobro publiczne" nie usprawiedliwia bandyckiego sposobu działania władz.  rozwiń
  • Głupich nie sieją!!!, 2016-07-21 11:53:31

    Zł...nym władcom miasta Łódź podpowiadam, że tym samym sposobem można zarobić o wiele grubszą kasę. Trzeba tylko podać do sądu: producentów noży i właścicieli sklepów z nożami i właścicieli obiektów, w których te sklepy się znajdują, producentów i właścicieli sklepów z urządzeniami elektrycznymi i g...azowymi itp. itd...!!! Ale największy biznes można zrobić na producentach samochodów!!! To jest prawdziwe eldorado, a nie jakiś drobny handlarz ziołami!!! Bo przecież te produkty są bezpośrednią przyczyną wielu zgonów!!! Dostaniecie tyle kasy, że wystarczy wam również na dobrego doktora i psychotropy!!!!!!  rozwiń