PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze Łowicza chcą wydać ludowy elementarz

  • PAP    20 września 2012 - 20:14
Władze Łowicza chcą wydać ludowy elementarz

Władze Łowicza zamierzają wydać "Elementarz Twórcy Ludowego", który ma prezentować proces tworzenia słynnych łowickich wycinanek, kwiatów z bibuły i haftów. Poradnik ma się ukazać w przyszłym roku i przyczynić się do rozpowszechniania łowickiej kultury ludowej.
Jak podkreśla Artur Michalak z łowickiego magistratu, miasto i Ziemia Łowicka kojarzone są przede wszystkim ze swoim folklorem, charakterystycznym ze względu na swoją wielobarwność, jak i niepowtarzalność.

"Chcemy, żeby dziedzictwo kulturowe naszego regionu nie zniknęło wraz z najstarszymi przedstawicielami twórców ludowych. Spuścizna kulturowa naszych przodków powinna być przekazywana z pokolenia na pokolenie, tak by mogła rozwijać się przez kolejne dziesięciolecia" - wyjaśnił Michalak.

Urząd Miejski w Łowiczu ogłosił więc konkurs na opracowanie merytoryczne i graficzne "Elementarza Twórcy Ludowego". W poradniku mają znaleźć się fotografie i opisy powstawania przedmiotów łowickiej sztuki ludowej z 10 dziedzin: wycinankarstwa, kowalstwa, haftu krzyżykowego płaskiego ręcznego, haftu płaskiego ręczno-maszynowego, z zakresu papieroplastyki - kwiaty z bibuły i pająki, rzeźbiarstwa, garncarstwa, tkactwa oraz gwary ludowej.

Termin złożenia prac konkursowych upływa 14 stycznia 2013 roku, a będą je oceniać m.in. specjalista z dziedziny grafiki i plastyki oraz etnograf. Nagrodą w konkursie jest zaproszenie do negocjacji autora wybranej pracy na wydanie "Elementarza Twórcy Ludowego" w nakładzie 700 egzemplarzy.

Według Michalaka, elementarz będzie ewenementem na skalę krajową. "Mamy nadzieję, że pomysł przyczyni się do rozpowszechniania kultury ludowej wśród młodych ludzi, a także pasjonatów folkloru, którzy chcieliby nauczyć się tworzenia rękodzieła ludowego" - zaznaczył.

Wydanie poradnika to jeden z elementów projektu "Folklor Łowicki - wdrożenie i promocja marki regionalnej miasta Łowicza", który jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.