PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze Płocka upamiętnią wizytę Papieża

  • PAP    21 kwietnia 2011 - 21:07

W Płocku (Mazowieckie), w miejscu, w którym 20 lat temu, podczas czwartej pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II odprawił uroczystą mszę świętą, stanie wkrótce obelisk, upamiętniający to wydarzenie.
Jak poinformował w czwartek wiceprezydent Płocka Cezary Lewandowski, odsłonięcie obelisku zaplanowano na 1 maja, dzień beatyfikacji Jana Pawła II.

Na obelisku zostanie umieszczona pamiątkowa tablica, która w miejscu papieskiej celebry znajdowała już od kilku lat. Tablica trafiła obecnie do konserwacji.

Na obelisku będzie też portret Jana Pawła II i fragment homilii, wygłoszonej przez niego podczas nabożeństwa, które odprawił w Płocku 7 czerwca 1991 r. Znajdzie się tam m.in. cytat: "Pragnę pozdrowić całe Mazowsze, ogarniając jego wielowiekową przeszłość, jego teraźniejszość i przyszłość, to miejsce, jakie ma w dziejach naszej Ojczyzny, w dziejach Kościoła, w dziejach świętości".

Obelisk będzie podświetlony i stanie się najważniejszym elementem upamiętniającym miejsca spotkania Jana Pawła II z mieszkańcami Płocka i pielgrzymami z całego kraju.

Jan Paweł II przebywał w Płocku od 7 do 8 czerwca 1991 r. Podczas wizyty uczestniczył w zamknięciu synodu diecezji płockiej, a także spotkał się z więźniami płockiego Zakładu Karnego - było to jedyne takie spotkanie w Polsce. Jan Paweł II, zwracając się wtedy do więźniów, powiedział m.in.: "Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni. Każdy z was może zostać przy pomocy łaski Bożej - świętym. Dlatego jestem tu dziś z wami, a poprzez was z tymi wszystkimi, którzy dzielą wasz los".

Podczas uroczystej mszy świętej, odprawionej na placu przed stadionem sportowym przy ołtarzu z obrazem "Jezu ufam Tobie", Jan Paweł II mówił m.in. o znaczeniu wolności, o tym, że "pieniądz, bogactwo i różne wygody tego świata przemijają, a zatem nie mogą być naszym celem ostatecznym", że "osoba ludzka jest ważniejsza niż rzeczy, a dusza jest ważniejsza niż ciało, toteż nigdy i nikomu nie wolno dążyć do dóbr materialnych z pogwałceniem prawa moralnego, z pogwałceniem praw drugiego człowieka".

- Wolność jest trudna. Wolność jest trudna, trzeba się jej uczyć, trzeba się uczyć być prawdziwie wolnym, trzeba się uczyć być wolnym tak, ażeby nasza wolność nie stawała się naszą własną niewolą, zniewoleniem wewnętrznym, ani też nie stawała się przyczyną zniewolenia innych. Ta sprawa bardzo ciąży nad dziedziną światowej ekonomii. Zresztą trzeba się uczyć, jak być wolnym w różnych wymiarach życia - powiedział Jan Paweł II podczas homilii, wygłoszonej w Płocku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.