PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze stolicy apelują o minutę ciszy

  • PAP    26 lipca 2010 - 17:17

Władze miasta i przedstawiciele organizacji powstańczych apelują do mieszkańców stolicy o uczczenie 1 sierpnia minutą ciszy godziny 17.00, kiedy przypada 66. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
- Apelujemy do mieszkańców o uczczenie minutą ciszy i skupienia godziny 'W' oraz o udział w obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a przez to oddanie hołdu i danie wyrazu swojej pamięci o bohaterstwie tych, którzy walczyli o wolną Warszawę i Polskę - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz.
 
Program obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego jest jak co roku niezwykle bogaty. Rozpoczną się one już 29 lipca otwarciem wystawy malarstwa Fredericka Bidigare "Grace/Hołd" w Muzeum Powstania Warszawskiego. W piątek odbędą się uroczystości przy Kamieniu poświęconym Żołnierzom "Żywiciela" i koncert z cyklu "Pamiętamy '44 - Wawa2010.pl". W bogatym programie zaplanowanym w przeddzień 1 sierpnia znajdzie się m.in. uroczysta msza polowa i apel poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego.
 
Samą rocznicę stolica uczci m.in. inscenizacją "Marszu Mokotowa" oraz uroczystościami przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, przy pomniku Gloria Victis na Powązkach oraz przy Pomniku "Polegli-Niepokonani 1939-1945" na Cmentarzu Powstańców Warszawy. W dniach kolejnych zaplanowano także uroczystości w hołdzie zamordowanej ludności cywilnej Woli oraz "Masę Powstańczą 2010" - rajd rowerowy ulicami Warszawy szlakiem Zgrupowania "Żywiciel".
 
- Planowana jest także uroczystość wręczenia medali pamiątkowych poświęconych ludności Warszawy wysiedlonej w czasie i po Powstaniu, zaś 3 października w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie odsłonięty pomnik poświęcony wypędzonej ludności Warszawy. W okresie obchodów planujemy także na terenie Muzeum Powstania odsłonięcie tablicy upamiętniającej inicjatora powstania muzeum, prezydenta Lecha Kaczyńskiego - powiedział na konferencji wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Edmund Baranowski.
 
Podczas obchodów w stolicy będą także działać punkty informacyjne - 31 lipca po południu na pl. Krasińskich, a 1 sierpnia przez cały dzień - na Wojskowych Powązkach. W dniach 28 lipca-4 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego uruchomione zostanie także w godz. 10-18 Centrum Informacyjne obchodów.
 
W dniach 31 lipca-2 sierpnia na boisku bocznym Polonii Warszawa odbędzie się również III Międzynarodowy Turniej Piłkarski "O Puchar Pamięci Małego Powstańca". W obchody włączy się również Straż Miejska, która przygotowała specjalną mapę miejsc związanych z Powstaniem, gdzie wraz z harcerzami będzie również składać wieńce i zapalać znicze. Stolica uruchomi także specjalną komunikację miejską ułatwiającą dotarcie na uroczystości obchodów 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.