PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze stolicy apelują o minutę ciszy

  • PAP    26 lipca 2010 - 17:17

Władze miasta i przedstawiciele organizacji powstańczych apelują do mieszkańców stolicy o uczczenie 1 sierpnia minutą ciszy godziny 17.00, kiedy przypada 66. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
- Apelujemy do mieszkańców o uczczenie minutą ciszy i skupienia godziny 'W' oraz o udział w obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a przez to oddanie hołdu i danie wyrazu swojej pamięci o bohaterstwie tych, którzy walczyli o wolną Warszawę i Polskę - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz.
 
Program obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego jest jak co roku niezwykle bogaty. Rozpoczną się one już 29 lipca otwarciem wystawy malarstwa Fredericka Bidigare "Grace/Hołd" w Muzeum Powstania Warszawskiego. W piątek odbędą się uroczystości przy Kamieniu poświęconym Żołnierzom "Żywiciela" i koncert z cyklu "Pamiętamy '44 - Wawa2010.pl". W bogatym programie zaplanowanym w przeddzień 1 sierpnia znajdzie się m.in. uroczysta msza polowa i apel poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego.
 
Samą rocznicę stolica uczci m.in. inscenizacją "Marszu Mokotowa" oraz uroczystościami przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, przy pomniku Gloria Victis na Powązkach oraz przy Pomniku "Polegli-Niepokonani 1939-1945" na Cmentarzu Powstańców Warszawy. W dniach kolejnych zaplanowano także uroczystości w hołdzie zamordowanej ludności cywilnej Woli oraz "Masę Powstańczą 2010" - rajd rowerowy ulicami Warszawy szlakiem Zgrupowania "Żywiciel".
 
- Planowana jest także uroczystość wręczenia medali pamiątkowych poświęconych ludności Warszawy wysiedlonej w czasie i po Powstaniu, zaś 3 października w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie odsłonięty pomnik poświęcony wypędzonej ludności Warszawy. W okresie obchodów planujemy także na terenie Muzeum Powstania odsłonięcie tablicy upamiętniającej inicjatora powstania muzeum, prezydenta Lecha Kaczyńskiego - powiedział na konferencji wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Edmund Baranowski.
 
Podczas obchodów w stolicy będą także działać punkty informacyjne - 31 lipca po południu na pl. Krasińskich, a 1 sierpnia przez cały dzień - na Wojskowych Powązkach. W dniach 28 lipca-4 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego uruchomione zostanie także w godz. 10-18 Centrum Informacyjne obchodów.
 
W dniach 31 lipca-2 sierpnia na boisku bocznym Polonii Warszawa odbędzie się również III Międzynarodowy Turniej Piłkarski "O Puchar Pamięci Małego Powstańca". W obchody włączy się również Straż Miejska, która przygotowała specjalną mapę miejsc związanych z Powstaniem, gdzie wraz z harcerzami będzie również składać wieńce i zapalać znicze. Stolica uruchomi także specjalną komunikację miejską ułatwiającą dotarcie na uroczystości obchodów 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.