PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze Torunia na ratunek zabytkom

  • PAP    19 maja 2011 - 18:06
Władze Torunia na ratunek zabytkom

Prawie 600 tysięcy złotych dofinansowania na konserwację i renowację 18 zabytków - kościołów, kamienic i fortu - przyznał Urząd Miasta w Toruniu.
W czwartek zostały podpisane umowy z łaścicielami i zarządcami obiektów.

Najwyższe wsparcie, w wysokości 130 tysięcy złotych, przeznaczono na prace renowacyjno-konserwatorskie w kościele św. Katarzyny. W świątyni m.in. zostaną usunięte luźne i zagrzybione tynki ze ścian i sklepień, a także wykonane zostaną tynki renowacyjne.

Czytaj też: Otwarto po remoncie zabytkowy ratusz w Tarnowie

Wśród pozostałych zabytków, na które przyznano dotacje znalazły się m.in.: kamienica na ul. Łaziennej 6 (65 tys. zł), kościół Krzyża Świętego (60 tys. zł), kamienica na Rynku Staromiejskim 20 (45 tys. zł), kościół świętych Piotra i Pawła (40 tys. zł) i Fort IV "S. Żółkiewski" (32,7 tys. zł).l

Na konkurs o dofinansowanie wpłynęło 29 wniosków. Po weryfikacji w Biurze Konserwatora Miejskiego pozostało 25 wniosków, a w dalszym etapie komisja konkursowa zdecydowała przyznać wsparcie na 19 zadań. Ostatecznie podpisano 18 umów, gdyż jeden z wnioskodawców zrezygnował z prowadzenia prac w tym roku.

W budżecie miasta (oceń prezydenta) zarezerwowano jeszcze 100 tys. zł na realizację wniosków składanych w drugiej turze konkursu, która zakończyła się 30 kwietnia.

Toruń pomoc finansową na odnowę zabytków przyznaje od siedmiu lat. Zgodnie z zasadami dotacja może sięgać 50 proc. nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub prac budowlanych w obiektach wpisanych do rejestru zabytków. W szczególnych wypadkach, gdy obiekt posiada wyjątkową wartość historyczną lub naukową, czy też konieczne jest przeprowadzenie skomplikowanych prac konserwatorskich dotacja może wynieść 100 proc. Podobnie jest w przypadku, gdy cenny zabytek wymaga natychmiastowej interwencji.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.