PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze zagłębiowskich miast się chwalą

  • esosnowiec.pl (Arkadiusz Kaczor)    4 grudnia 2012 - 10:03
Władze zagłębiowskich miast się chwalą

Władze zagłębiowskich miast chwalą się tym, co udało się zrobić i snują wizje na przyszłość. Specjaliści oceniają, że minione 24 miesiące to czas stabilizacji i względnego spokoju w skali lokalnej.
Jednak już w obszarze ponadlokalnym należy mówić nie o stabilizacji, a o stagnacji. Wciąż bowiem kuleją duże projekty jak metropolia, czy Śląska Karta Usług Publicznych.

- Dwa lata obecnej kadencji, to przede wszystkim kontynuacja dużych projektów, które obecnie są realizowane na ternie Dąbrowy. Mam na myśli przede wszystkim uporządkowanie gospodarki wodno - ściekowej, generalny remont zabytkowego Pałacu Kultury Zagłębia czy budowa Specjalnego Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Zdaję sobie sprawę z tego, że prace przy największej miejskiej inwestycji - modernizacji i rozbudowy kanalizacji, są dla mieszkańców najbardziej uciążliwe, ale proszę o cierpliwość i wyrozumiałość. Wierzę, że efekty tych prac będą satysfakcjonujące dla nas wszystkich - mówi prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza.

Podkreśla on również, że minione dwa lata to również kontynuacja rozbudowy bazy sportowo - rekreacyjnej dostępnej dla mieszkańców, budowa sieci szybkiego internetu w mieście oraz termomodernizacje i remonty kolejnych szkół.

- Jesteśmy też przygotowani do wyzwań, które przed nami stoją. W szczególności chodzi o generalny remont dąbrowskiego odcinka drogi DK94, budowę drogi do Tucznawy pozwalającej na uruchomienie największego na południu Polski terenu inwestycyjnego, remont jednej z głównych ulic miasta - ul. Majakowskiego, stworzenie przyjaznych rowerzystom systemów komunikacyjnych, wprowadzenie budżetu partycypacyjnego, a także uruchomienie w dąbrowskim szpitalu jedynego w Zagłębiu oddziału onkologicznego - wylicza prezydent Dąbrowy.

- Do sukcesów połowy kadencji w pierwszej kolejności zaliczyłbym budowę sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia, której doczekaliśmy się po 20 latach. Obiekt powstaje przy Szkole Muzycznej im. Jana Kiepury i będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i uczniom szkoły. Dostaliśmy też duże dofinansowanie na ukończenie sali widowiskowej po kinie Muza, co w połączeniu z działalnością Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury sprawi, że Sosnowiec stanie się prawdziwym Zagłębiem muzyki. Drugą sprawą, którą wszyscy żyjemy jest gospodarka śmieciowa. Prowadzimy olbrzymie inwestycje ekologiczne. Jesteśmy jednym z nielicznych miast, które jest gotowe na wejście w życie od 1 lipca 2013 roku ustawy nakładającej na gminę odbiór śmieci. Mamy nowe supernowoczesne wysypisko, budujemy zakład segregowania i utylizacji odpadów - podkreśla prezydent Sosnowca Kazimierz Górski.

Dodaje on, że w końcowym etapie realizacji jest projekt Gospodarczej Bramy Śląska, w ramach której wybudowano Park Naukowo - Technologiczny na terenie po dawnej kopalni KWK „Niwka-Modrzejów".

- Wkrótce oddamy do użytku nową drogę, kanalizację oraz uzbrojone działki na terenie po kopalni piasku „Maczki-Bór", gdzie już w tej chwili funkcjonują dwa przedsiębiorstwa, a niebawem pojawią się kolejne - mówi prezydent.

- Z pewnością żal nam, że do dziś nie powstało połączenie z S1 na Dańdówce. Zanim zaczęliśmy budowę swojej części drogi, mieliśmy zapewnienia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, że węzeł powstanie. Przed nami walka o ten węzeł oraz skłonienie części ,,śląskiej" województwa, że po budowie DTŚ czas na inwestowanie w drogi Zagłębia, jedne z najbardziej obciążonych w Polsce. Będziemy o to walczyć przez drugą połowę kadencji. Ponadto zmodernizowaliśmy szpital miejski, mamy nowoczesne oddziały takie jak chirurgii i ortopedii. Szpital na Zegadłowicza przeszedł również termomodernizację. Kończymy budowę skateparku w Kazimierzu i możemy się pochwalić jednym z najwyższych wskaźników w województwie dotyczącym obiektów sportowych przypadających na jednego mieszkańca. Wkrótce będziemy też mieli szybki szerokopasmowy internet we wszystkich miejskich placówkach - dodaje.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Gminniak , 2012-12-04 20:36:37

    O Będzinie i Czeladzi tylko wzmianka. Z kolei o Wojkowicach ani słowa. A Poręba czy Siewierz to co ?