PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze Zakopanego chcą zmienić Krupówki

  • PAP    22 maja 2015 - 14:15
Władze Zakopanego chcą zmienić Krupówki
Władze Zakopanego chcą wprowadzenia Parku Kulturowego na Krupówkach (fot. zakopane.pl)

Z deptaku mają zniknąć szpecące reklamy i handel obnośny. W piątek (22 maja) rozpoczęły się konsultacje społeczne w tej sprawie. Właściciele nieruchomości obawiają się, że koszty uchwały spadną na nich.
Poprzednie władze Zakopanego również proponowały utworzenie Parku Kulturowego na Krupówkach, ale projekt zaproponowany przez byłego burmistrza miasta nie spotkał się z aprobatą radnych poprzedniej kadencji z uwagi na daleko idące restrykcje. Tym razem radni wspólnie z nowym burmistrzem opracowywali mniej restrykcyjny projekt uchwały.

"Chcemy doprowadzić do kompromisu z właścicielami nieruchomości przy Krupówkach i jesteśmy zdeterminowani, aby wprowadzić Park Kulturowy na deptaku. Od dzisiaj każdy mieszkaniec może składać wnioski i uwagi do projektu uchwały. Nad każdym wnioskiem się pochylimy, ale nie oznacza to, że ze wszystkim się zgodzimy. Głównie chodzi nam o uporządkowanie przestrzeni Krupówek - wizytówki naszego miasta" - mówił burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Władze miasta chcą, aby uchwała weszła pod obrady Rady Miasta w czerwcu. Realizacja przepisów uchwały i jej efekty mają być widoczne za dwa, trzy lata.

Zakopiański radny i członek zespołu do spraw Parku Kulturowego Bartłomiej Bryjak powiedział, że tym razem jest duża szansa na uporządkowanie Krupówek. "Chcemy, żeby każdy turysta i mieszkaniec mógł spacerować estetycznymi i czystymi Krupówkami. Chcemy, aby reklamy przy deptaku nie były krzykliwe, agresywne, a były one jednolite i estetyczne, w podobnym stylu" - mówił Bryjak.

Z fasad kamienic przy Krupówkach mają zniknąć wielkie billboardy, szczególnie, że wiele z nich nie reklamuje zakopiańskich produktów, a np. - jak zauważa radny - atrakcje na Słowacji. Według nowej uchwały dozwolony będzie handel w bramach, ale wywieszanie towaru na elewacjach już nie. Zabroniona będzie sprzedaż "z ręki" oraz usługi tzw. wędrownych przebierańców oferujących fotografię.

Jeżeli uchwała o parku kulturowym zostanie uchwalona, to burmistrz będzie miał rok, aby opracować z ekspertami plan ochrony parku zawierający szczegółowe informacje określające gabaryty reklam, ich miejsce eksponowania i inne szczegóły.

Taryfa ulgowa dla handlowców

Uchwała proponowana przez poprzedniego burmistrza była bardziej restrykcyjna i zakazywała jakiegokolwiek handlu ulicznego, poza regionalnymi straganami i kramami z oscypkami. Granice Parku Kulturowego proponowanego przez poprzednie władze były większe niż proponowane obecnie.

Właścicielka nieruchomości przy Krupówkach Barbara Sterczyńska zauważa, że usunięcie istniejących reklam z fasad będzie kosztowne, ponadto po mocowaniach zostaną ubytki w fasadach, które będą wymagały renowacji. "Dlaczego my mamy ponosić koszty tej uchwały?" - pytała.

Inna właścicielka nieruchomości przy zakopiańskim deptaku Katarzyna Karciarz podkreśliła, że niektórzy właściciele kamienic mają podpisane wieloletnie umowy dzierżawy fasady pod reklamę, i za zerwanie umowy ktoś będzie musiał zapłacić. "Podobnie są podpisane umowy na grube pieniądze na miejsca pod stoiska handlowe. Wszystko jest robione poza naszymi plecami. Oczekujemy rzetelnego podejścia do pracy nad uchwałą. Chcemy być o wszystkim szczegółowo informowani" - mówiła Karciarz. "Stawia się nam zarzuty, że ciągle nam coś nie pasuje, ale nam też zależy na porządku i rozwiązaniu problemu zaśmieconych Krupówek" - dodała.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.