PARTNER PORTALU
  • BGK

Włoskie malarstwo w poznańskim muzeum

  • PAP    1 czerwca 2012 - 20:20
Włoskie malarstwo w poznańskim muzeum

36 obrazów włoskich mistrzów prezentowanych będzie od soboty w poznańskim Muzeum Narodowym na wystawie "Tycjan - Veronese - Tiepolo. Arcydzieła malarstwa włoskiego ze zbiorów Accademia Carrara w Bergamo". Wśród dzieł jest m.in. "Madonna z Dzieciątkiem" Tycjana.
Prezentowane w Poznaniu obrazy powstały w okresie od początku XVI do XVIII wieku. Na wystawę sprowadzono z Włoch dzieła reprezentujące twórczość malarzy głównie szkoły weneckiej a także lombardzkiej, ze szczególnym uwzględnieniem mistrzów lokalnej szkoły z Bergamo.

"Jest tu mnóstwo wielkich nazwisk, które kojarzą nam się głównie z malarstwem weneckim, ale także z widokami z XVIII w. To przegląd przez wszystkie style: od renesansu aż do ostatnich chwil Republiki Weneckiej" - powiedział w piątek na konferencji prasowej kurator wystawy M. Piotr Michałowski.

Wybrane dzieła reprezentują różnorodne gatunki malarstwa: portrety, weduty, martwe natury i obrazy o tematyce religijnej szkoły weneckiej i lombardzkiej m.in. Tycjana, Lorenza Lotto, Paola Veronesego i Bernarda Bellotta, czyli Canaletta, znanego w Polsce z wedut Warszawy. Wśród prezentowanych dzieł jest m.in. "Madonna z Dzieciątkiem" Tycjana namalowana ok. 1507 roku.

"To nie jest najbardziej znany, typowy Tycjan dojrzałego okresu, ale jeden z pierwszych jego obrazów. Dzieło niewielkie, ale niezwykle ciekawe i piękne, będące kwintesencją weneckiej szkoły" - powiedział M. Piotr Michałowski.

Na wystawie będzie można zobaczyć ponadto m.in. płótno mistrza martwych natur Evaristo Baschenisa a także cztery dzieła słynnego renesansowego portrecisty Giovana Battisty Moroniego.

"Moroni jest jednym z najciekawszych włoskich portrecistów XVI w. On miał swój specyficzny styl, odbiegający od malarskiego podejścia do modelu, który był w Wenecji - jest bardziej realistyczny. Tworzył nie tylko portrety artystów, osób z wyższych sfer, ale także rzemieślników, ludzi z plebsu" - powiedział Michałowski.

Jak powiedziała rzeczniczka muzeum Aleksandra Sobocińska, wystawa będzie prezentowana również w czasie Euro 2012 a do muzeum będzie można się dostać bez większych przeszkód - mimo funkcjonującej przed obiektem oficjalnej Strefy Kibica. Prezentacja dzieł potrwa do 5 sierpnia.

Galeria Accademii Carrara w Bergamo powstanie zawdzięcza hr. Giacomo Carrara, mecenasowi i kolekcjonerowi, który w 1796 roku zapisał swoje dzieła sztuki miastu Bergamo.

Aktualnie galeria posiada 1,8 tys. obrazów od XV do XIX w., dzieł takich włoskich artystów, jak Boticelli, Bellini, Tycjan, Rafael, Moroni, jak również malarzy szkoły niemieckiej, holenderskiej czy flamandzkiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.