PARTNER PORTALU
  • BGK

Woda, żywność, pościel i kredyty

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    29 maja 2010 - 08:37
Woda, żywność, pościel i kredyty

MSWiA przekazało dotąd 184,9 mln zł na zasiłki dla powodzian i 58,5 mln zł na walkę z żywiołem. Ekonomiści oceniają straty po powodzi na blisko 12 mld zł.
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zdecydowała 28 maja o przekazaniu na likwidację szkód na terenach dotkniętych powodzią 2 mld zł z rezerwy na finansowanie projektów unijnych. Pozostałe pieniądze mają pochodzić z pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, z unijnego Funduszu Spójności i z rezerw resortów, którymi dysponują poszczególni ministrowie – informuje „Rzeczpospolita”.

Premier Donald Tusk poprosił, by wycofali się ze swych przedpowodziowych planów i przede wszystkim kierowali pieniądze do powodzian. Minister pracy Jolanta Fedak przekazała 90 mln zł na wsparcie prac związanych z usuwaniem skutków powodzi i tworzeniem nowych miejsc pracy. Ministerstwo Pracy poprosiło też banki żywności i organizacje charytatywne o skierowanie na zalane tereny produktów żywnościowych i wody butelkowanej z rezerw UE.

230 ton żywności dla powodzian nieodpłatnie przekazało wojsko. Pierwsza transza trafiła do potrzebujących: 23 tony otrzymały gminy Gąbin, Słubice, Włocławek, Świecie, Zławieś Wielka i Toruń. Wojsko podarowało też poszkodowanym m.in. komplety pościeli (poduszki, koce, prześcieradła), materace, ręczniki, podkoszulki, buty gumowe, peleryny czy brezentowe rękawice.

Resort rolnictwa podał, że poszkodowani rolnicy mogą się ubiegać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o kredyty preferencyjne na 2 proc. w skali roku na wznowienie produkcji oraz poręczenia i gwarancje ich spłaty. Służy też pomocą przy opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowaniu zaległości i odraczania, a nawet umarzania terminu płatności.

Ministerstwo Edukacji Narodowej może wykorzystać pieniądze z Narodowego Programu Stypendialnego na wsparcie uczniów z terenów popowodziowych. Z kolei Ministerstwo Finansów zainicjowało akcję „Skarbowcy – powodzianom”. Dzięki zbiórce darów pracownicy resortu wesprą organizacje zajmujące się pomocą osobom pokrzywdzonym w powodzi. Minister finansów zaproponował też, by VAT od SMS-ów charytatywnych na rzecz powodzian trafił na cele związane z usuwaniem skutków powodzi – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.