PARTNER PORTALU
  • BGK

Woj. śląskie podjęło współpracę z europejskimi regionami

  • PAP    23 lutego 2015 - 21:24
Woj. śląskie podjęło współpracę z europejskimi regionami

Fot. Shutterstock

Energetyka, medycyna, technologie ICT - to grupa tzw. inteligentnych specjalizacji, które woj. śląskie chce rozwijać w ramach tzw. Inicjatywy Awangarda, nieformalnej współpracy europejskich regionów.
Inicjatywę Awangarda, której przypisano hasło "Nowy wzrost poprzez inteligentną specjalizację", tworzą regiony europejskie - o silnych ambicjach przemysłowych i strategiach na rzecz inteligentnej specjalizacji. Współpraca między nimi ma polegać m.in. na uzgadnianiu stanowisk i wspólnym występowaniu do instytucji europejskich. Długofalowym celem tej inicjatywy jest generowanie miejsc pracy i wzrostu gospodarczego przez inwestowanie w priorytetowe dziedziny o znaczeniu strategicznym.

Decyzję o przystąpieniu woj. śląskiego do inicjatywy podjął w ub. roku sejmik woj. śląskiego; podpisanie dokumentów w Brukseli planowane jest wstępnie na kwiecień. "Dopiero podpiszemy dokumenty formalne. Planujemy, żeby wstępnie się to odbyło przy okazji wizyty marszałka Wojciecha Saługi w Brukseli 10 kwietnia" - poinformował w poniedziałek w Katowicach członek zarządu woj. śląskiego Kazimierz Karolczak podczas spotkania poświęconego Inicjatywie Awangarda. "To potwierdzi nasz fakt uczestnictwa w tym porozumieniu i bycie członkiem tej inicjatywy" - dodał.

Karolczak powiedział, że jest to "przede wszystkim porozumienie regionów, którym zależy na tym, żeby rozwijać własne pomysły". Pomysły te mają służyć rozwojowi gospodarczemu, wykorzystaniu możliwości, jakie daje Unia Europejska, wypracowaniu w jakich kierunkach należy się rozwijać a także przedyskutowaniu "słabych i silnych stron regionów europejskich".

"W województwie śląskim określiliśmy już tzw. inteligentne specjalizacje - to energetyka, medycyna, technologie ICT (informacyjno-komunikacyjne -PAP)" - powiedział PAP Karolczak. Jak dodał, "chcielibyśmy łączyć nasze środowiska, podmioty regionalne, otoczenia biznesu, parki naukowo-technologiczne, centra badawczo-rozwojowe by w tej inicjatywie mogły działać". "Ta inicjatywa mogłaby się stać platformą wymiany doświadczeń, informacji i wspólnego lobbingu za tymi rozwiązaniami, które są dla nas najlepsze" - wskazał.

Karolczak podkreślił, że woj. śląskie "ma olbrzymi potencjał" i jest "najatrakcyjniejszym gospodarczo regionem w kraju". "Szukamy tych kierunków gdzie nasze mocne strony możemy wykorzystać, żeby być jeszcze silniejszym i tworzyć miejsca pracy, bo to jest chyba najważniejsze. To region bogaty w zasoby, kopaliny węgla. Trzeba umieć te zasoby wykorzystać w nowoczesny sposób. Uważamy, że węgiel w dalszym ciągu może być podstawą rozwoju regionu, ale w nowoczesny sposób, w nowoczesnych technologiach" - dodał.

Zaznaczył też, że w regionie wzrasta liczba firm z branży informatycznej. "Fakt, że IBM ostatnio otworzył swoje centrum, świadczy o tym, że poziom kształcenia absolwentów szkół wyższych na kierunkach informatycznych jest wysoki i jest tu zaplecze ekspertów" - powiedział.

"To są trzy najsilniejsze strony województwa śląskiego" - mówił odnosząc się do energetyki, medycyny, ICT.

Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej (RIG) w Katowicach Tadeusz Donocik wskazał, że celem inicjatywy, mają być nie tylko nowe miejsca pracy, ale też "utrzymanie przewagi konkurencyjnej w związku z najnowszymi technologiami stosowanymi w przemyśle". Podkreślił, że woj. śląskie ma wiele atutów, jak wysoko wykwalifikowane kadry, tradycje przemysłowe, sporo obszarów poprzemysłowych do zagospodarowania. "Z dużą nadzieją przystąpiliśmy w ubiegłym roku do tej inicjatywy. Na razie jest to 21 regionów w Europie z ok. 300, czyli niecałe 10 proc., ale za to są to regiony, które dokonały już głębokich zmian i przeobrażeń w swoich strukturach, tak jak np. Nord-Pas-de-Calais" - zauważył.

Członkami Inicjatywy Awangarda są już dwa partnerskie regiony woj. śląskiego - Nadrenia Północna-Westfalia (Niemcy) oraz Nord-Pas-de-Calais (Francja). Uczestniczą w niej także m.in. Flandria (Belgia), Szkocja (Wielka Brytania), Katalonia (Hiszpania), Lombardia (Włochy), Norte (Portugalia).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.