PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojciech Szczurek uhonorował artystów

  • AZA    7 maja 2010 - 15:06

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek przyznał Nagrody Artystyczne za 2009 rok. „Galiony Gdyńskie” otrzymali Lena Dula i Leszek Kopeć. Laureatką nagrody honorowej została Iwona Borawska z Radia Gdańsk.
Lenę Dulę wyróżniono w dziedzinie kultury za kreowanie i ciągłe rozbudowywanie jej autorskiego projektu - festiwalu Transvizualia. Kapituła konkursu uznała, że jest to „przedsięwzięcie oryginalne na trójmiejskiej mapie kulturalnej, festiwal o dużym potencjale zaistnienia w świadomości odbiorców z całej Polski i z zagranicy”.

Nagrodę w kategorii działalność artystyczna i upowszechnianie kultury otrzymał Leszek Kopeć. Przyznano ją za całokształt dokonań i szerokie spektrum działań ze szczególnym naciskiem na powołanie w 2009 r. pierwszego w historii Gdyni kwartalnika artystycznego „Bliza”. Czasopismo stara się łączyć ogólnopolski zasięg z ukazywaniem ważnych lokalnych, gdyńskich, zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny na wysokim poziomie kulturalnym, prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury.

Leszek Kopeć jest również inicjatorem powstania Gdyńskiej Szkoły Filmowej, jedynej tego typu placówce edukacyjnej w północnej Polsce. Gdyńska Szkoła Filmowa została powołana w styczniu 2010 r. Jej założycielem jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. W tym roku uruchomione zostanie roczne studium, które z czasem przekształci się w trzyletnią szkołę z uprawnieniami do przyznawania licencjatów.

Za całokształt twórczości nagrodzono Iwonę Borawską, gdyniankę i dziennikarkę Radia Gdańsk, czynnie uczestniczącą w życiu kulturalnym Gdyni. Laureatka zaangażowana jest m.in. w projekty Teatru Miejskiego, udanie promujące tę instytucję. Nagrodę przyznano za wytrwałe wspieranie i promowanie gdyńskich przedsięwzięć kulturalnych.

Hotel Nadmorski w Gdyni, w którym odbyła się gala, otrzymał nagrodę  w kategorii mecenat kultury - za cykl koncertów prowadzonych w latach 2002-2009. W sumie zorganizował 191 koncertów muzyki klasycznej.

Nagroda Artystyczna Prezydenta Gdyni przyznawana jest od 1996 r. – od 2006 r. pod nazwą „Galion Gdyński”. Otrzymują ją wyróżniający się twórcy związani ze środowiskiem gdyńskim bądź prezentujący swoje dokonania na terenie Gdyni. Przyznawana jest za szczególne osiągnięcia w organizowaniu i wspieraniu życia kulturalnego w mieście i promowaniu gdyńskiej kultury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.