PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda mówi "tak" stacji narciarskiej

  • PAP    26 kwietnia 2011 - 16:16
Wojewoda mówi "tak" stacji narciarskiej

Wojewoda małopolski Stanisław Kracik podtrzymał pozwolenie na budowę kompleksu narciarskiego na górze Kicarz w Piwnicznej-Zdroju.
Zezwolenie wydał wpierw starosta nowosądecki. Sprzeciw wobec wydanego pozwolenia na budowę zgłoszony został przez Prokuraturę Okręgową w Nowym Sączu, która równocześnie zobligowała starostę do wydania ponownej decyzji z uwzględnieniem opinii niezależnych ekspertów. Starosta nowosądecki Jan Golonka w lutym tego roku ostatecznie podtrzymał zezwolenie na realizację stacji narciarskiej.

O wstrzymanie budowy inwestycji apelowali też do wojewody ekolodzy ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot oraz dwójka naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej.

- Wojewoda podtrzymał pozwolenie na budowę, ponieważ uznał, że zostało ono wydane zgodnie z prawem i miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - wyjaśniła we wtorek rzecznik wojewody Joanna Sieradzka. Dodała, że wydana decyzja nie wymaga przeprowadzenia dodatkowych ekspertyz.

Decyzja wojewody jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zgodnie z zamierzeniami inwestora stacja narciarska na górze Kicarz (704 m n.p.m.) będzie dysponować trasą zjazdową o długości około 1,2 kilometra. Projekt zakłada, że narciarzy na górę będą wywozić dwa czteroosobowe wyciągi krzesełkowe.

Według przeciwników inwestycji kompleks doprowadzi do degradacji ujęć wód mineralnych "Piwniczanka" oraz aktywacji osuwisk na stokach góry.

Jak tłumaczył dyrektor Wydziału Geodezji i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu Marian Ryczek, urzędnicy wydając decyzję opierali się na miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uchwalonym przez gminę, decyzji środowiskowej wydanej przez burmistrza Piwnicznej-Zdroju i oraz dokumentacji geologiczno-inżynierskiej sporządzonej przez inwestora.

Burmistrz Piwnicznej-Zdroju Edward Bogaczyk mówił wcześniej, że inwestor posiada wszystkie pozwolenia wymagane przez prawo polskie i unijne.

Według niego na inwestycję czeka całe miasteczko, bo znacznie wzbogaci ona ofertę turystyczną. Będzie też siłą napędową dla miejscowej przedsiębiorczości w takich branżach, jak usługi gastronomiczne, noclegowe czy handel. Petycję popierającą budowę stacji narciarskiej podpisało ponad 300 mieszkańców gminy.

Obecnie na terenie gminy Piwniczna-Zdrój działa blisko 20 wyciągów narciarskich, z czego większość obsługuje stację narciarską w Wierchomli.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.