PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda podkarpacki: służby w regionie przygotowane do zimy

  • PAP/AH    8 listopada 2017 - 14:55
Wojewoda podkarpacki: służby w regionie przygotowane do zimy
Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Logistycznie i organizacyjnie instytucje oraz służby na Podkarpaciu są przygotowane do zimy – zapewniła w środę po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Tematem posiedzenia było przygotowanie wszystkich instytucji i służb do zbliżającej się zimy.

- Rozmawialiśmy o licznych zagrożeniach, które w związku z zimą mogą przydarzyć się mieszkańcom województwa. Raporty z przygotowań do tego okresu przedstawili m.in. osoby odpowiedzialne za przygotowanie dróg w regionie i linii kolejowych - dodała Leniart na konferencji prasowej w Rzeszowie.

Wojewoda zaznaczyła, że skierowane zostały zalecenia m.in. do nadzoru budowlanego, aby zwracać uwagę z możliwymi zagrożeniami związanymi z zalegającym śniegiem.

Przypomniała, że w województwie działa infolinia pod nr 987, gdzie można zgłaszać m.in. miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne.

Według przeprowadzonego w lutym br. badania na Podkarpaciu jest 1090 osób bezdomnych. W regionie jest 26 noclegowni. Wojewoda podkreśliła, że w czasie silnych mrozów osobom bezdomnym pomagać będą też pracownicy Domów Pomocy Społecznej.

W tym roku z budżetu wojewody przekazano niemal 600 tys. zł dla 15 organizacji, które zajmują się pomocą osobom bezdomnym.

- Apeluję do mieszkańców województwa o zwrócenie uwagi na sąsiadów, osoby starsze czy samotnie mieszkające, mogą oni potrzebować pomocy w czasie zimy. Należy powiadomić odpowiednie służby, które są zobligowane do udzielenia takiego wsparcia - powiedziała Leniart.

Jak powiedział obecny na konferencji p.o. komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie Zbigniew Sowa, policjanci z podkarpackiego garnizonu otrzymali już dyspozycje, aby zwrócili uwagę szczególnie na osoby bezdomne.

- Policjanci będą docierać wszędzie tam, gdzie takie osoby mogą przebywać. Zwracam się z prośbą, aby informować o takich miejsca. Bardzo dobrym narzędziem do tego jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie takie miejsca można zaznaczyć - dodał Sowa.

W ubiegłym sezonie zimowym na mapie zgłoszono 130 takich miejsc, w 50 przypadkach policjanci potwierdzili te zgłoszenia i pomogli osobom bezdomnym.

Na konferencji obecny był również naczelnik bieszczadzkiej Grupy GOPR Krzysztof Szczurek, który podkreślił, że w Bieszczadach sezon zimowy już się rozpoczął.

- Czynni ratownicy przeszli szkolenia w zakresie hipotermii, bo coraz więcej takich przypadków spotykamy w górach. Sprzęt, który mamy w dyspozycji jest już również przygotowany do zimy. Powołana jest już również służba śniegowo-lawinowa, będziemy podawać komunikaty o zagrożeniu lawinowym na naszej stronie internetowej - powiedział.

Szczurek zaapelował do turystów, którzy będą zimę spędzali w Bieszczadach, aby stosowali się do zaleceń i ostrzeżeń ratowników GOPR. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.