PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda sprawdzi wiedzę na temat metropolii śląskiej

  • JS/PAP    23 kwietnia 2017 - 20:10
Wojewoda sprawdzi wiedzę na temat metropolii śląskiej
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek (fot. jaroslawwieczorek.p)

W 41 gminach województwa śląskiego trwają obecnie konsultacje społeczne dotyczące wejścia gmin w skład związku metropolitalnego.
• Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek sprawdzi, czy mieszkańcy miejscowości, które mają szansę znaleźć się w granicach nowo powstającej metropolii, wiedzą, czym ona jest i jakie korzyści może przynieść.

• Wojewoda w poniedziałek (24 kwietnia) około godz. 11.00 będzie zachęcał do udziału w konsultacjach społecznych mieszkańców gminy Ożarowice. 

• Następnie spotka się włodarzami gminy.

 

Ożarowice to gmina w powiecie tarnogórskim, składająca się z 7 sołectw; wśród nich są Pyrzowice, na terenie których znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice.

Jak podkreślił wojewoda Wieczorek, od początku sprawowania urzędu odwiedza mniejsze miejscowości w regionie. "Tym razem, korzystając z okazji, że jesteśmy w czasokresie konsultacji społecznych na temat utworzenia związku metropolitalnego w naszym regionie, również będę o to pytał. To jest jedna z gmin, gdzie chcę zapytać włodarzy i mieszkańców, co sądzą o tym pomyśle, czy jest to dla nich szansa i jak z niej ewentualnie będą chcieli skorzystać" - powiedział wskazując, że to dobra okazja, by coś wyjaśnić czy dopowiedzieć.

Czytaj też: Duchowni zgodnie: śląska metropolia szansą dla gmin w regionie

Konsultacje społeczne w sprawie wejścia gminy w skład tworzonego na terenie woj. śląskiego związku metropolitalnego trwają w Ożarowicach od 14 do 27 kwietnia. Formularze konsultacyjne można pobrać: w sekretariacie urzędu gminy, w bibliotece i ośrodku kultury w Tąpkowicach, w filii biblioteki w Szkole Podstawowej w Zendku, opublikowano go również w biuletynie informacji publicznej.

"Ważne jest, abyście Państwo wypowiedzieli się, czy chcecie przystąpienia naszej gminy do związku metropolitarnego. Podjęte wkrótce decyzje będą miały wpływ na dalszy rozwój gminy. Opinia wyrażona przez Państwa w formularzu konsultacyjnym będzie miała duże znaczenie dla Rady Gminy Ożarowice, która to ostatecznie zajmie stanowisko w sprawie wejścia Gminy Ożarowice w skład tworzonego na terenie województwa śląskiego związku metropolitalnego" - podkreślono w apelu do mieszkańców.

Metropolia zmieni bardzo wiele

Ustawę o związku metropolitalnym w woj. śląskim prezydent Andrzej Duda podpisał w Katowicach 4 kwietnia. Po spełnieniu przewidzianych ustawą wymogów metropolia powinna powstać 1 lipca 2017 r., a zacząć działać 1 stycznia 2018 r. Wcześniej zainteresowane samorządy muszą przeprowadzić procedury poprzedzające utworzenie związku, w tym konsultacje społeczne.

Każda gmina powinna przekazać Katowicom swoją opinię w formie uchwały radnych podsumowującej przeprowadzone konsultacje. Te uchwały zbierze najpóźniej do połowy maja katowicki samorząd, który potem przekaże je do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (zrzesza zainteresowane metropolią największe miasta regionu; po jej utworzeniu ma przestać istnieć).

Czytaj też: Coraz bliżej śląskiej metropolii. Tak będą przebiegać konsultacje

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.