PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda Uppsali z pierwszą wizytą w Małopolsce

  • JL    6 września 2010 - 08:58
Wojewoda Uppsali z pierwszą wizytą w Małopolsce

Marszałek Marek Nawara 4 września spotkał się z wojewodą Uppsali Peter Egardtem. To jego pierwsza oficjalna wizyta zagraniczna po objęciu funkcji.

Peter Egardt przyjechał na zaproszenie wojewody oraz rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o zacieśnieniu współpracy polsko-szwedzkiej.

Uppsala jest regionem partnerskim Małopolski od 2009 r. Szwedzki należy do światowych liderów w zakresie komercjalizacji badań naukowych i transferu wiedzy. Uniwersytet w Uppsali i Szwedzka Akademia Rolnicza należą do światowej czołówki w dziedzinie badań naukowych i dydaktyki.

Małopolska i Upssala mają wiele wspólnego: regiony są dawnymi stolicami, w katedrze w Upssali spoczywa królowa Katarzyna Jagiellonka, a oba regiony stawiają na zaawansowane technologie.

Nawiązując do obchodzonej 30. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” marszałek Nawara dziękował Szwedom za wsparcie w latach walki o niepodległość.

Peter Egardt zwiedził m.in. Zamek Królewski na Wawelu, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, Galerię Sztuki Polskiej w Sukiennicach oraz wystawę „Kraków – czas okupacji 1939-1945” w Fabryce Schindlera.

Szwedzki wojewoda jest także głównym doradcą służby dyplomatycznej, członkiem zarządu kilkunastu firm i instytucji w tym Narodowego Banku Szwecji. Wcześniej był prezesem Izby Przemysłowo Handlowej w Sztokholmie, posłem do parlamentu Szwecji, ekspertem OECD na Estonię, Łotwę, Polskę i Rumunię, a także pracownikiem naukowym Uniwersytetu w Lund.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.