PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda wzywa do wygaszenia mandatów

  • PAP    20 stycznia 2011 - 17:14

Wojewoda wielkopolski Piotr Florek wezwał radę miejską Jarocina o podjęcie uchwały o wygaśnięciu mandatów burmistrza tego miasta i radnego Adama P. Na podjęcie uchwały rada ma 30 dni.
Działania prawne wojewody mają związek z wyrokiem Sądu Okręgowego w Kaliszu, który pod koniec grudnia utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Jarocinie. Sąd pierwszej instancji skazał Adama P. na karę roku pozbawienia wolności za działania na szkodę spółki należącej do jego żony.

Sąd zawiesił wykonanie kary na dwa lata. Wyrok jest prawomocny, Adam P. straci stanowisko.

Do tej pory, radni podejmowali bez powodzenia ośmiokrotnie próby wygaszenia mandatu radnego P.

Jak poinformowała Paulina Mitręga z biura rzecznika prasowego wojewody, w przypadku niewygaszenia mandatów Adama P. przez radę miejską w ciągu 30 dni, wojewoda wyda zarządzenie zastępcze. Będzie to oznaczać wygaśnięcie mandatów burmistrza i radnego - dodała Mitręga.

Adamowi P. przysługuje teraz jedynie kasacja od wyroku do Sądu Najwyższego. Burmistrz zapowiedział, że złoży taki wniosek, gdy tylko otrzyma z sądu uzasadnienie wyroku.

Jak poinformowała Mitręga, w latach 2008-2010 wojewoda 15-krotnie wzywał gminy do wygaszenia mandatów. W 9 przypadkach samorządy zastosowały się do tego, w sześciu przypadkach konieczne było wydanie zarządzenia zastępczego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Żaba, 2011-01-20 18:04:28

    Może najlepszym rozwiązaniem (dla wojewody) byłoby aby burmistrz nie tylko stracił mandat ale... i wyjechał z miasta...