PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego, telefony: Gdzie dzwonić, gdy potrzebna pomoc

  • MN    2 listopada 2016 - 12:31
Wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego, telefony: Gdzie dzwonić, gdy potrzebna pomoc
Zgłoszenia przyjmują straż miejska, policja, pogotowie i centra zarządzania kryzysowego. Działa też alarmowy numer 112. (fot. mpips.gov.pl)

• "Nie bądź obojętny" – pod takim hasłem apeluje o pomoc osobom bezdomnym w okresie jesienno-zimowym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
• Resort przypomina, że pomoc można otrzymać dzwoniąc pod numery straży miejskiej i policji, a także wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego.
Okres jesienno-zimowy to czas, w którym osoby bezdomne narażone są na utratę zdrowia i życia. W czasie spadku temperatur, szczególnie w porze nocnej, bezdomni są podatni na wychłodzenie organizmu, prowadzące w skrajnych przypadkach do śmierci, tym bardziej, że często przebywają pod wpływem alkoholu w miejscach nie nadających się do zamieszkania. Dlatego tak ważny jest w tym czasie stały monitoring służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz dobra koordynacja działań, jak również właściwe reagowanie wszystkich, dla których los osób najbardziej potrzebujących naszej pomocy nie jest obojętny - przypomina w apelu minister Elżbieta Rafalska.

W porę udzielona pomoc może uratować czyjeś życie, dlatego należy powiadamiać odpowiednie służby, gdy widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy.

Zgłoszenia przyjmuje straż miejska, policja oraz pogotowie. Działa też alarmowy numer 112.
We wszystkich województwach działają centra zarządzania kryzysowego, które są zobowiązane do wskazywania miejsc w placówkach dla osób bezdomnych tj. ogrzewalniach, noclegowniach i schroniskach.

W centrach tych działają również bezpłatne infolinie, z których korzystać może każdy, również bezdomni. Zainteresowane osoby mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni, punktów, gdzie udzielana jest pomoc rzeczowa, finansowa, prawna i medyczna na terenie całego województwa. Placówki te działają całodobowo. Informacje kontaktowe znajdują się na stronach urzędów wojewódzkich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.